reklama

Co je lehký beton a k čemu jej použít?

Pokud se řekne, že je něco lehké, vyvolá tato informace u většiny z nás dojem malé hmotnosti. V souvislosti s prací je to pak snadný postup. A co takhle zkombinovat obě dvě vlastnosti dohromady? Materiál, který se tímto charakterem může pochlubit, je beton, ovšem ne klasický, jak jej známe, ale Liapor Mix.

Co je lehký beton a k čemu jej použít?

Tento materiál se skládá z keramzitových kuliček různého průměru, které jsou propojeny cementem, plnivy a vodou. Průměr keramzitových kuliček určuje druh a použití lehkého betonu. To znamená, že Liapor Mix s kuličkami 4-8 mm má hrubou strukturu, zatímco Liapor Mix Final s kuličkami 1–4 mm má naopak strukturu jemnou. Základní vlastností, kterou dělá Liapor Mix zajímavým pro stavebnictví, je jeho nízká hmotnost, což v praxi znamená cca 600 kg/m3. Ve srovnání s klasickým betonem je tato hodnota čtvrtinová. Přitom se však jedná o standardně pevný beton s dlouhou životností.

Lehký beton Liapor Mix a Liapor Mix Final – patrná je různá hrubost směsi
Lehký beton Liapor Mix a Liapor Mix Final – patrná je různá hrubost směsi

Liapor Mix a příklady jeho použití

Lehký beton, tedy Liapor Mix, použijeme v případě, že budeme potřebovat vytvořit nějakou rovnou a pevnou vyrovnávací vrstvu, která bude sloužit jako podklad pro budoucí realizaci nášlapné vrstvy nové podlahy – například pod keramickou dlažbu, dřevěnou plovoucí podlahu apod. Jeho stěžejní vlastnost vynikne zejména u rekonstrukcí, protože nezatíží stávající konstrukci svou vahou. Ale stejně dobře může posloužit u novostaveb. Často například řešíme u nového domu požární ochranu inženýrských sítí, nebo prostě jen potřebujeme někde něčím vyplnit nějaký prostor. Například u starších a historických objektů se Liapor Mix velmi dobře hodí jako výplň míst mezi klenbami nebo trámy, kde budete následně realizovat novou podlahu.

Dokonalá rovinatost a jemná struktura na povrchu - Liapor Mix Final
Dokonalá rovinatost a jemná struktura na povrchu - Liapor Mix Final

Jak již bylo naznačeno, existují dva druhy lehkého betonu, které se liší hrubostí své struktury. V praxi to znamená, že například hrubší Liapor Mix použijete v první fázi pro nejrychlejší výplň nějakého prostoru a finálním Liapor Mix Final zakončíte vyrovnávací podklad, na který pak již můžete pokládat nášlapnou vrstvu podlahy. Bez Liapor Mixu Final by bylo nutné povrch betonové vrstvy ještě opatřit stěrkou, aby se na něj dala instalovat jakákoliv dlažba či finální podlaha.

K dalším pozitivním vlastnostem, které je třeba zmínit, jsou dobré tepelně-izolační vlastnosti, jež vyplývají z charakteru základního materiálu, kterým je keramické kamenivo. Současně má tento nenasákavý materiál výborné protipožární vlastnosti. Při jeho realizaci není zapotřebí vytvářet dilatační spáry, neboť Liapor Mix nepraská a dobře se propojí s okolními materiály. A posledním trumfem je jednoduchost aplikace, neboť Lias Vintířov, jako výrobce, dodává na trh Liapor Mix (Liapor Mix Final) jako připravenou suchou směs.

Liapor Mix je lehký beton mnoha využití
Liapor Mix je lehký beton mnoha využití

Postup přípravy Liapor Mix

Není nic jednoduššího, než příprava lehkého betonu Liapor Mix (Final). Nejprve očistíme od hrubých nečistot místo, které budeme zasypávat, nebo vyrovnávat. Pak jen stačí předpřipravenou směs zalít vodou, a to v důležitém poměru 4 až 5 litrů na jedno 30litrové balení. Směs následně poctivě promícháme, ale nepoužijeme vrtačku s vysokými otáčkami, aby nedošlo k znehodnocení Liapor Mixu. Mícháme zhruba 2 až 3 minuty. Posléze můžeme standardním způsobem lehký beton nanášet. Vyrovnání docílíme klasickou zednickou latí. Jestliže jsme rozhodnuti použít oba druhy lehkého betonu, pak můžeme jemnější Liapor Mix Final nanášet bezprostředně na hrubou vrstvu Liapor Mixu (jen nesmíme na tu spodní vrstvu šplápnout). Podklad budoucí podlahy je pochozí po 24 hodinách, ale k úplnému vyschnutí potřebujeme 4 až 7 dní (záleží na klimatických podmínkách).

Postup přípravy Liapor Mix
Postup přípravy Liapor Mix
Postup přípravy Liapor Mix
Postup přípravy Liapor Mix

Příprava směsi v míchačce nebo v zednické kádi

Ještě mějme na paměti, že pokud budeme vyrovnávat starou dřevěnou podlahu, musíme mezi lehký beton a dřevo instalovat separační folii. Spotřeba materiálu je přibližně 34 kg na 1 m2 a 50 mm silnou vrstvu. Realizaci bychom neměli provádět, pokud okolní teplota klesne na 5 °C.

Beton se klade tradičním způsobem
Beton se klade tradičním způsobem
V průběhu realizace hlídáme rovinatost
V průběhu realizace hlídáme rovinatost

Na snímcích jsou ukázky realizace lehkého betonu Liapor Mix Final v bytovém domě, kde se majitel rozhodl zhodnotit suterén na nové kancelářské prostory. Aplikace trvala jeden den.

Hotový beton - podklad - pro finální nášlapnou vrstvu
Hotový beton - podklad - pro finální nášlapnou vrstvu

Další informace i názorné video nalezne na www.liapor.cz.

Publikováno: 10. 9. 2018, Autor: Liapor (text a foto)