S přicházejícím podzimem se zkracují dny a večery jsou stále delší. Úroda je sklizena a s vděkem vzpomínáme na vše, co nám příroda nadělila. Ještě dřív, než přijdou vánoční svátky, si však můžeme udělat malou oslavu nenávratně zmizelého léta v podzimní škále barev – žluté, oranžové a rezavé. Tyto teplé barvy nás zahřejí, i když za okny již začínají chladné podzimní plískanice. V obchodech koupíme krásně zbarvené plody – jablka, hrušky, tykve či dýně, které použijeme se suchými rostlinami k aranžování. Ovoce a rostlinný materiál můžeme rovnat do košíků, tvořit z nich věnce, kytice, nebo si vyrobíme originální roh hojnosti. Přivítejme tedy přátele v domově, krásně vyzdobeném dary přírody.
Budete potřebovat
- kovové pletivo
- vázací drát
- lýko
- seno
- klasy obilí
- jablka
- kukuřičné klasy
- okrasné dýně
- slunečnice
- makovice
- různé sušené květy
- kleště
- nůžky
Postup
Základ rohu hojnosti vyrobíme z králičího nebo hustšího kovového pletiva. Nůžkami na kov vystřihneme větší obdélník, který v polovině dlouhé strany ohneme a srolujeme do velkého kornoutu.
Korpus kornoutu spojíme několika drátěnými oky, které provlékneme pletivem a zakroutíme do sebe. Takto připravenou kostru zabalíme celou do sena.
Vrstvu sena, která se přichytila na pletivo, ještě ovážeme kolem dokola po celé ploše nepravidelně směrovaným lýkem. Na zúženém konci kornoutu vytvarujeme ze sena a lýka ohnutou špičku rohu hojnosti.
Nevhodně přečnívající kusy sena odstřihneme nůžkami. Okraj rohu olemujeme copánkem spleteným z lýka, který přichytíme drátkem asi na šesti místech ke kostře z pletiva.
Světlým lýkovým lemem jsme vhodně zvýraznili otevřený okraj rohu. Celý roh hojnosti můžeme ještě ovázat ozdobnou mašlí ze stejného materiálu – silnějším svazkem lýka.
Nyní si připravíme náplň rohu. Do chomáče sena zapíchneme suché laty kvetoucích travin a přidáme k nim i klasy obilí. Klásky můžeme také zavázat do svazků, na které navážeme dlouhé dráty jako stopky.
Všechno vážeme do jakési kytice tak, aby jednotlivé části k sobě držely. Aby se jablíčko nevykutálelo, přichytíme je na ohnutý drátek, který vpíchneme u stopky. Konec drátů pak necháme dlouhý a svážeme jej do kytice.
Plody dýní a kukuřice přivážeme drátkem za stopku. Do svazku můžeme přidat i semeníky odkvetlých slunečnic, vyzrálé makovice, svítivé mochny a různé nasušené květiny - podle toho, co máme k dispozici.
Utvoříme velkou kytici, kterou na konci pevně stáhneme drátkem. Za tento převaz se nám budou dobře zachytávat konce drátů držící ostatní přidávané plody, popř. velké rostliny.
Kytici nakonec vložíme do připraveného rohu hojnosti. Případné mezery proložíme senem, nebo sušenými slaměnkami, např. květy statice, řebříčku, apod. Roh hojnosti vhodně umístíme na komodu, starou venkovskou židli, do rohu místnosti, či na jiné vhodné místo. Fantazii se meze nekladou.
Publikováno: 19. 10. 2011, Autor: Miroslava Kubišová (text + foto), Profil autora: Redakce