Životnost oken oceníte až po letech

Vybíráte nová okna a říkáte si, jak asi dlouho vám budou dobře sloužit? Odpověď je třeba posuzovat z několika úhlů. Důležité jsou nejen jejich vlastnosti, ale také jejich původ, kvalita montáže a v neposlední řadě to, jak se k nim budete chovat.

Životnost oken oceníte až po letech

Jak posuzovat životnost oken?

Ať už si pořídíte okna z libovolného materiálu, mají potenciál při ohleduplném zacházení dobře sloužit desítky let. U plastových oken se obvykle hovoří o 50 letech, u dřevěná nebo dřevohliníková okna mohou vydržet celé století. Ostatně dřevěná okna ve starých činžácích jsou toho důkazem. Hliníková okna, ta vás s trochou nadsázky „přežijí“. „Trochu jiným úhlem pohledu je určitá řekněme morální životnost,“ vysvětluje Roman Kubálek obchodní ředitel VEKRY, „když se dnes podíváme na vlastnosti plastových oken z 90. let minulého století, jsou s dnešními moderními okny jen těžko srovnatelná.“

ČTĚTE TAKÉ: trendy ve výrobě oken pro příští roky – pasivní bydlení

Pokrok nezastavíme a rostoucí nároky na úsporu tepla, ale například i zvukovou izolaci nebo bezpečnost vedou i k tomu, že dnešní okna udrží v interiéru nejen více tepla, ale mají další vlastnosti, které si při důsledném a zodpovědném výběru můžeme doslova „ušít“ na míru svému bydlení. „Proto je nutné okna vybírat zejména podle toho kde budou sloužit a co od nich očekáváme, proto ve VEKŘE klademe velký důraz na odborné poradenství,“ říká R. Kubálek. Investice do oken není malá, o to větším zklamáním by bylo pořídit si prvky, které nesplní požadavky, které potřebujeme.

Jak posuzovat životnost oken?
Jak posuzovat životnost oken?

Kudy se ubírají současné trendy?

Zde je na místě říci, že tepelná izolace je sice mimořádně důležitou vlastností, ale není jediným parametrem, kterým bychom se měli při výběru nových oken řídit. V zásadě ale platí, že o izolačních vlastnostech oken rozhoduje zejména stavební hloubka profilu a použité izolační zasklení. „Někdy lidé velmi podrobně řeší výběr materiálu, ale neuvědomí si, že největší část plochy okna tvoří zasklení. A dnes už zdaleka nejde jen o volbu mezi dvoj či trojsklem,“ dodává R. Kubálek z VEKRY.

Na výběr jsou speciální zasklení pro pasivní domy, které kromě tepelné izolace poskytují i maximální využití sluneční energie. Jinou kategorii pak tvoří například zvukově izolační zasklení a bezpečnostní zasklení.

Vyplatí se poradit se. „Pokud si nevíte rady, jaká okna si pořídit, výrobce oken by vám měl nabídnout, jaké řešení by právě pro vás bylo tím optimálním z pohledu vlastností i investice. VEKRA má tu výhodu, že ve svých 4 výrobních závodech v Čechách a na Moravě vyrábí plastová, dřevěná, dřevohliníková i hliníková okna,“ říká R. Kubálek, „nejsme tak limitováni typem produkce.“

Hlavními trendy jsou dnes již okna se stavební hloubkou kolem 80 mm, se středovým systémem těsnění a zasklená ideálně izolačním trojsklem, případně zasklením se specifickými vlastnostmi. Samostatnou otázkou je design a barevnost. I zde je nabídka poměrně široká a lze říci, že „letí“ trochu jiná okna než před 20 lety, ale to by bylo na samostatný článek.

Kudy se ubírají současné trendy?
Kudy se ubírají současné trendy?

Životnost jde ruku v ruce s kvalitou

I když se každý dodavatel zaklíná tím, že právě ta jeho okna jsou nejkvalitnější a jen on je dodá za tu nejlepší cenu, může taková koupě za „pár korun“ přijít velmi draho. Věděli jste, že například kvalita dřevěných oken je otázkou nejen použité dřeviny, originální konstrukce, ale důležité je zejména zpracování jejich povrchové úpravy. Právě kvalitní povrchová úprava je základem dlouhé životnosti a jednoduché údržby. „VEKRA například v posledních letech investovala desítky milionů korun do plně automatických lakovacích linek ve svých závodech v Zašové a Velkém Meziříčí, kde vyrábíme dřevěná a dřevohliníková okna,“ říká R. Kubálek, „přesná práce robotů a automatické sledování vlhkosti, teploty a dalších parametrů v každém okamžiku zajistí špičkové zpracování a dlouho životnost.“

Plastová okna tvoří stále téměř ¾ zdejších prodejů oken. Ale dost velkou nevýhodou plastových oken je to, že jejich skutečná kvalita zůstává skryta uvnitř profilu. Sílu a kvalitu kovové výztuhy i plastových stěn totiž bez rozřezání oken nezjistíte a nezbývá než důvěřovat v serióznost dodavatele.

Životnost jde ruku v ruce s kvalitou
Životnost jde ruku v ruce s kvalitou

Vyplatí se nepodcenit montáž, údržbu i servis

Když si vyberete svá okna na míru, měli byste vědět, že sebelepší okno dokáže znehodnotit nekvalitní montáž. Nejde ale jen například o osazení okna do ostění, ale důležité je i správné ošetření připojovací spáry. Nestačí jen použít izolační pěnu, ale také pásky, které zajistí, že vlhkost nebude procházet spárou a ta si tak dlouhodobě udrží deklarovanou tepelnou izolaci.

ČTĚTE TAKÉ: jak dobře zvládnout instalaci a montáž nových oken

Mnoho lidí neví, že o okna je třeba pečovat. Bývá zvykem, že okna umyjeme, ale už si třeba neuvědomíme, že celoobvodové kování je soustava táhel, čepů a spojů, které je potřeba jednou za rok promazat, aby pohyb byl volný a nedošlo po čase například k opotřebení jeho částí. Občas je třeba zkontrolovat i stav těsnění, protože jen pružné těsnění po celém obvodu oken zajistí správnou izolaci. Samozřejmostí by mělo být i občasná úprava seřízení oken. A samozřejmě nelze zapomenout, že dřevěná okna potřebují 2x do roka z exteriéru ošetřit balzámem. Jedině tak si dřevo uchová dlouhodobě svůj krásný vzhled. Kdo se údržbou dřeva nechce zabývat, měl by uvažovat o investici do dřevohliníkových oken. Ostatně právě ta jsou čím dál tím častěji žádána stavebníky nových rodinných domů.

Vyplatí se nepodcenit montáž, údržbu i servis
Vyplatí se nepodcenit montáž, údržbu i servis

Na co si dát pozor při výběru nových oken

Vybrali jste si ten správný materiál, typ profilu i zasklení? Nezapomeňte, že důležité je také zodpovědný přístup k výběru dodavatele. Ostatně nikdy nevíte, zda za pár let nebudete potřebovat údržbu nebo opravu. Měli byste vědět kdo a kde vaše okna vyrobil. Bezprostředně po koupi to pravděpodobně neoceníte, ale za 10, 20 či 30 let se může tato informace velice hodit.

Investice do nových oken není malá a pořádně zatíží rodinný rozpočet. Ale nová okna si většina z nás vybírá jen jednou za život, proto je důležité věnovat pozornost všem parametrům i aspektům, které mohou být důležité.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu