reklama

Výměna starého kotle za nový

Na jaře, kdy končí topná sezóna, nás většinou nenapadne řešit otázky kolem výměny kotle, ovšem ve chvíli, kdy odejdou teplé dny a nastoupí sychravý podzim, začneme o to víc uvažovat, zda je stávající kotel ještě dostačující, zda se nám topení neprodraží apod. Jakmile padne rozhodnutí o pořízení nového kotle, je potřeba zvážit několik důležitých aspektů.

Výměna starého kotle za nový

Investice do nového a účinnějšího kotle se vám během několika let vrátí díky nižším provozním nákladům. Dnešní technologie navíc umožňují například ovládání vytápění či ohřev vody odkudkoliv díky chytrým technologiím. Dopřejte si komfort a užívejte tepelnou pohodu domova, kdykoliv vejdete do bytu, ať už se vracíte z práce nebo ze 14denního pobytu na horách.

Který typ kotle je nejvhodnější?

Tato otázka je velice složitá. To, co vyhovuje jednomu uživateli, není vůbec vhodné pro jiného uživatele. Rozdíly nejsou jen v palivu, ale také ve výhřevnosti, odvodu spalin, velikosti samotného kotle, možnosti ohřevu vody, způsobu instalace a další. Pokud si sami nejste jisti, určitě kontaktujte odborníky, cenné rady získáte i po internetu.

Dnes se budeme věnovat třem typům kotlů - kondenzačním závěsným i stacionárním a elektrokotlům.

Závěsné kondenzační kotle jsou vhodné pro vytápění i ohřev vody. Vzhledem k jejich kompaktnosti je umístíte i do malého prostoru. Například závěsné kondenzační kotle Protherm jsou nabízeny ve výkonech od 3,9 až do 48 kW. Díky novým technologiím vykazují účinnost až 109,5 %!

Kondenzační kotel Gepard Condens
Kondenzační kotel Gepard Condens
Kondenzační kotel Panther Condens
Kondenzační kotel Panther Condens

Stacionární kondenzační kotle mají vestavěný zásobník teplé vody, nebo ohřev vody probíhá nepřímo v externím zásobníku. Jsou ekologické a vysoce účinné. Stacionární plynové kotle Protherm můžete vybírat v účinnosti od 5,4 do 48 kW. Tyto kotle se vyznačují intuitivním ovládáním i nízkou hlučností, některé jsou připravené pro přestavbu na propan, jiné mají kontakt pro bezpečnostní termostat podlahového vytápění či jsou vhodné pro původní topné systémy.

Stacionární plynový kotel Lev 30 KKZ
Stacionární plynový kotel Lev 30 KKZ
Kondenzační kotel Medvěd Condens KKS
Kondenzační kotel Medvěd Condens KKS

Dálkové ovládání kotlů

Protherm nabízí možnost propojení kondenzačních kotlů s regulátorem MiGo. S tímto regulátorem můžete snadno ovládat vytápění nebo ohřev vody ve vašem domě za pomoci aplikace ve vašem chytrém telefonu nebo tabletu. Pokud se změní venkovní teplota, regulátor okamžitě porovná aktuální rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou na základě online údajů o počasí z internetu a přizpůsobí se požadavku svého uživatele. Tímto způsobem se spotřebuje méně energie na vytápění při venkovním ochlazení, nebo naopak nebudeme zbytečně vytápět dům, pokud se venkovní teplota zvýší.

Regulátor MiGo má integrovaný indikátor aktuálního provozního stavu, který vás upozorní na důležité události. Pokud se objeví nestandardní stav kotle nebo dojde ke ztrátě internetového připojení, v aplikaci se okamžitě zobrazí odpovídající informace.

Ekvitermní regulace MiGo
Ekvitermní regulace MiGo

Opomíjené elektrokotle

Spousta lidí se snaží podvědomě vyhýbat elektrokotlům. Topení elektřinou je dlouhodobě vykazované jako nejdražší topení. Ovšem i zde technologie postoupily dopředu. Nízkoenergetické domy naopak přímo vybízejí k pořízení elektrokotle, neboť mají minimální tepelnou ztrátu a dobře zabezpečený vnější plášť proti úniku tepla. Elektrokotle také nepotřebují odvod spalin, tudíž netřeba řešit komín. Závěsný elektrokotel Protherm lze propojit s externím zásobníkem teplé vody. Umí provést autodiagnostiku a nevyžaduje složité ovládání.

Elektrokotel Ray
Elektrokotel Ray

Publikováno: 13. 10. 2018, Autor: Protherm (text a foto)