Pokud už se nám omrzel vzhled naší staré kuchyně a nemáme peněz nazbyt, nemusíme věšet hlavu. Renovaci kuchyně zvládneme i jako amatéři a s docela nízkými náklady.
1,5 metru dlouhou kuchyň zvládneme svépomocí zrenovovat v ceně do 3 000,- Kč, v této ceně je zahrnuta nová pracovní deska, samolepicí tapeta, úchyty, dřevěné lišty a 1 tuba sanitárního silikonu. Pokud chceme vylepšit i podlahu, počítejme s cca 200-300 Kč na m2 + lemovací lišty.
Stav před:
Postup
Pracovní deska starší kuchyňské linky je složena ze dvou částí, dřezové a nad zásuvkami. Do spáry mezi nimi se tak zachycují nečistoty, drobky a vlhkost, která obě desky poškozuje.
Před sundáním staré pracovní desky je nejprve nutné odpojit dřez, vypustit sifon a zavřít přívod vody. Je to příležitost, jak případně celý zanesený odpad a odtok dřezu snadno vyčistit. Pro lepší přístup si sundáme dvířka kuchyňské linky.
Do připraveného kbelíku vypustíme obsah sifonu. Ošroubujeme spodní uzávěr. Pod špuntem ve dřezu povolíme šrouby, které přidržují sifon a sítko odtoku.
Ze spodní strany je dřez k pracovní desce přichycen několika kovovými úchyty rozmístěnými zespodu po celém jeho obvodu. Ty musíme povolit, aby bylo možné dřez z desky vyjmout.
Po povolení a odstranění všech úchytů dřez snadno vyjmeme. Musíme pouze dát pozor na říznutí o ostrou hranu límce, za který je dřez zapuštěn do pracovní desky.
Samotná deska je ke spodním skříňkám linky rovněž přichycena. Vruty jsou kotveny přes luby spodních skříněk. Po vyndání zásuvek a sundání dvířek se k nim snadno dostaneme.
Před sundáním povolené desky musíme ještě uzavřít přívod vody ke stojánkové baterii procházející deskou. Teprve pak ji můžeme povolit a z desky vyjmout.
Starou desku máme odstraněnou. Za její dřevěný lem léta zatékala voda, která jej celý poničila, stejně tak okolí dřezu bylo působením vody zbobtnalé.
Stará deska nám však, dříve nežli se ji zbavíme, může ještě jednou posloužit. Využijeme ji jako šablonu pro obkreslení otvoru k zapuštění dřezu na novou desku.
Potřebujeme-li však dřezem pohnout do strany, obkreslujeme raději přímo podle něj. U nových dřezů bývá přiložena šablona v měřítku 1:1, podle které otvor přesně obkreslíme.
Před samotným vyříznutím nesmíme zapomenout odpočítat asi centimetrový límec směrem dovnitř výřezu, za který je zapuštěný dřez v desce přichycen. Vyříznutím shodného otvoru ve velikosti dřezu by nám dřez propadl a deska by byla zničena.
Vrtačkou s velkým vrtákem vyvrtáme v rozích vyznačeného výřezu pro dřez otvory. Vrták musí být tak velký, aby jím prošel pilový plátek do kmitací pilky.
Přímočarou pilkou s ostrým plátkem pak zapuštění do desky vyřízneme. Používáme pouze ostrý list, který materiál nevytrhává. Pilku do řezu netlačíme, aby se nepřehřívala a nepodřezávala.
Nová pracovní deska je delší a vyplňuje tak prostor až ke sporáku. Před konečným připevněním dřezu do ní vyvrtáme otvor pro upevnění stojánkové baterie.
Podle dřezu si naznačíme, kde bude baterie umístěna a vrtačkou a poté pilkou vyvrtáme otvor pro baterii.
Před samotným vložením dřezu do desky ještě ošetříme hrany řezu proti vnikání vlhkosti sanitárním silikonem. Ten zamezí vnikání zateklé vody do hrany desky a její případné zbobtnání a znehodnocení.
Aplikační pistolí naneseme silikon na hranu a prstem namočeným v mýdlové vodě jej rozetřeme rovnoměrně po celé ploše řezu. Tím je hrana kvalitně a dlouhodobě ošetřena proti vnikání vlhkosti.
Nyní vložíme dřez. Spoj desky se dřezem můžeme rovněž zajistit transparentním sanitárním silikonem. Budeme tak mít jistotu, že voda ani nečistota nemají šanci pod dřez proniknout a desku poškodit.
Po vložení dřezu do desky připevníme stojánkovou baterii. Desku samotnou přichytíme ke spodním skříňkám stejně tak, jak byla připevněna deska původní. Dřez zajistíme dotažením úchytek ze spodní strany desky. U nových dřezů jsou úchyty přiloženy. Jsou nastavitelné a snadno se přizpůsobí oběma nejčastějším sílám pracovních desek, tedy 2,8 a 4 cm.
Ohranění deskyBoční hranu desky je nutné dokončit ohraňovací páskou. Tu většinou dostaneme zdarma při zakoupení pracovní desky. Na její připevnění je vhodné např. lepidlo Chemoprén.
Pásku i hranu natřeme lepidlem a podle návodu necháme několik minut zavadnout. Pak pásku silně přitlačíme k hraně tak, aby nahoře byla páska zároveň s deskou. Přesah pásky je tak pouze na spodní straně.
Po zavadnutí lepidla přebytečnou pásku odstraníme. Ostrým nožem nebo dlátem ji ořízneme přesně podle šířky a předního zaoblení pracovní desky. Postupujeme pomalu a opatrně, páska je tvrdá a křehká.
Dočista pak hranu začistíme smirkovým papírem na špalíčku. Dáváme pozor abychom neodřeli plochu desky. Pouze strhneme a jemně zaoblíme hranu pásky.
Načisto přilepená a oříznutá páska působí čistým dojmem a chrání desku z boku.
K úplnému dokončení desky zbývá připevnit lemovací lištu ke stěnám tak, aby za desku a kuchyňskou linku nezatékalo.
Lišta se skládá ze dvou částí. Z vrchní, ve stejném dezénu jako je deska, a spodní, kterou je třeba k desce přišroubovat.
Oba spojené díly lišty ostrou pilkou nebo plátkem pilky na kov zkrátíme na vhodnou délku. Spodní se přišroubuje k desce a horní se na něj jenom nasune nebo nacvakne.
Rohové spoje a zakončení lišt se prodává zvlášť. Při koupi tedy musíme vědět, kolik budeme potřebovat vnitřních (zavřených) a vnějších (otevřených) rohů a kolik levých a pravých koncovek. Šířku rohů a koncovek odečítáme od délky lišty před jejím zkrácením.
Pepův tipA čím bude renovace kuchyně pokračovat? Převlékneme dvířka samolepicí folií a trošku jim vylepšíme úchyty. Podívejte se v dalším dílu.
Publikováno: 7. 2. 2011, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce