Zateplit okna se vyplatí

Máte pocit, že vaše okna již netěsní tak dobře, jako na začátku? Jakmile začne unikat teplo, stoupnou náklady na vytápění. A i když se vyplatí pořídit okna nová, přesto je to značný zásah do rodinného rozpočtu. Zkuste dřív, než si našetříte potřebnou sumu, okna zateplit. Za topení ušetříte v každém případě, rychleji a za mnohem nižší náklady a vytvoříte si čas na vytvoření dostatečné finanční rezervy na nákup oken nových.

Zateplit okna se vyplatí

Když zateplíte, neprohloupíte

Kromě toho, že vám bude tepleji, i když budete topit méně, se kvalitně zateplená okna tolik neorosí a pomůžou vám tak v interiéru udržovat zdravou míru vlhkosti. Takovou, která nebude ohrožovat ani vaše zdraví, ani vaše zdi. Čím více vody totiž na oknech kondenzuje, tím větší je riziko, že vám jednoho dne blízko okna vykvete plíseň.

Zlepší se samozřejmě i akustika. Je možné, že si po zateplení oken najednou nebudete připadat, jako byste usínali přímo vedle rušné silnice. Množství hluku zvenčí se sníží, a vy se budete moct lépe soustředit – ať už na práci, nebo na odpočinek.

Vyřešte teplo domova snadněji

Oproti celkové výměně oken je zateplení levnější a méně náročné – na výměnu totiž často potřebujete i stavební povolení, a pokud bydlíte v historické budově, mohli byste strávit dost času běháním po úřadech. Zateplení samotné také trvá kratší dobu. Zatímco výměna zabere i několik dní, zateplování oken je práce na pouhých pár hodin.

Vyřešte teplo domova snadněji
Vyřešte teplo domova snadněji

Jak zateplení oken probíhá?

Zateplit okno, to znamená hlavně vyměnit jeho výplň:

  • Nejprve se vyřízne sklo,
  • odstraní se původní okapnice,
  • vloží se dvojsklo (nebo trojsklo, které izoluje lépe),
  • připraví se nová okapnice,
  • uzavře se zasklívací profil
  • a nakonec proběhne utěsnění obvodových spár silikonem, aby dovnitř nepronikala vlhkost a okna se nerosila.

V případě, že se ven díváte okny, která už něco zažila, možná bude potřeba i zrenovovat rámy. Stejně tak je v některých případech nasnadě opravit i otevírací mechanismy. Pokud vidíte, že budou vaše okna vyžadovat rozsáhlejší opravy, výměnu úplně nezavrhujte – mohla by se vám dokonce vyplatit víc.

Nepusťte si zimu k tělu

Začínáte špatně těsnící okna pociťovat? Sežeňte si odborníka, který všechno dá zase do pořádku. Přečtěte si i další podrobnosti, které byste měli vědět, než se do toho pustíte. A žijte hezky, bez přemrštěných nákladů na topení a orosených oken.

Autor: Saint-Gobain (text a foto)

Související k tématu