reklama

Jak provést zateplení domu, abyste se na něj mohli 100% spolehnout a dlouho vydrželo?

Zateplovací systém je komplexní řešení pro snižování úniku tepla z budov. Ušetříte díky němu peníze za vytápění, ale nabídne vám ještě mnohem víc. Nejrozšířenější technologií je tzv. ETICS (external thermal insulation composite system). Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte detaily. Zjistíte, jak postupovat při výběru a jak se o zateplení správně starat.

Jak provést zateplení domu, abyste se na něj mohli 100% spolehnout a dlouho vydrželo?

Kvalita na prvním místě

Na samém začátku je důležité vybrat osvědčeného dodavatele. V České republice je najdete v Cechu pro zateplování budov. Výrobci, kteří jsou jeho součástí, mají potřebná osvědčení na jednotlivé komponenty nebo celý systém ETICS. Sázkou na jistotu jsou materiály KVK od společnosti Sika CZ, s.r.o., které vám zaručí opravdovou kvalitu. Před zateplováním si nezapomeňte nechat zpracovat projektovou dokumentaci. Postup není nijak snadný, je proto lepší svěřit ho do rukou profesionálů. Zajistí odbornou realizaci a poskytnou i několikaletou záruku.

Co vlastně systém ETICS zahrnuje?

Jednotlivé kompozitní systémy se skládají z:

Lepidla izolace ke zdivu (1),

izolace (2),

● mechanické fixace izolace,

● lepidla základní vrstvy (3),

● výztuže armovací tkaninou,

● penetrace (4),

konečné povrchové úpravy (5),

● ochranného nátěru.

Izolantem je deska z pěnového polystyrenu
Izolantem je deska z pěnového polystyrenu
Izolantem je deska z minerální vlny
Izolantem je deska z minerální vlny

Aby zateplení fasády dobře sloužilo, musíte o něj pečovat

Rozhodli jste se pro kvalitní materiál, našli osvědčeného výrobce i odborníky pro realizaci. Tím to ale nekončí. Aby vám systém dlouho vydržel, je třeba pravidelné čištění fasádního líce. Kromě estetického účinku je důležité i proto, aby se z omítkových struktur odstranil prachový nálet a spad, který může vytvářet záchytný substrát pro biotické škůdce. Čištění se provádí vysokotlakou pistolí a horkou vodou. Tlak vody je nutné přizpůsobit daným podmínkám tak, aby nedošlo k porušení ETICS. Maximální možná teplota vody je 35 °C. V případě použití běžných mycích prostředků nesmí po ukončení čištění zůstat na povrchu jejich zbytky. Je zakázáno používat pro čištění látky s podílem organických rozpouštědel. Nezapomeňte také, že při údržbě nesmí být venkovní teplota pod bodem mrazu.

Mechanické poškození je třeba řešit co nejdříve

Dojde-li k průrazu vrchního souvrství či jinému poškození, je nutné ihned zajistit opravu. Zamezíte tím průniku srážkové vody do systému, která by mohla nadělat pěknou neplechu. Při opravě se vyřízne pravidelný segment v rozsahu poškození. V okolí cca 100 mm od obvodu výřezu se opatrně obrousí povrchové úpravy systému až k výztuži základní vrstvy. Poté se na podklad vlepí výsek stejného izolantu. Tato oprava vyžaduje zkušeného odborníka, problematické je především sjednocení vzhledu původní a opravené fasádní plochy. Obraťte se tedy na profesionála, který vám zaručí 100% výsledek.

Mechanické poškození je třeba řešit co nejdříve
Mechanické poškození je třeba řešit co nejdříve

Vyberte si zateplovací systém ETICS od KVK a vyhrajte až 1 000 000 Kč

Zateplujete, chystáte se stavět nebo rekonstruujete? Navštivte web www.stavtehlavou.cz a získejte možnost vyhrát proplacení až 100 % hodnoty materiálu do výše 1 000 000 Kč. Stačí nakoupit produkty značek Sika, SCHÖNOX, KVK nebo KVK Parabit, nahrát účtenky a použít produkty při stavbě nebo rekonstrukci. Soutěžit můžete také na Facebooku, kde na vás čekají pravidelné měsíční soutěže o poukázky do stavebnin.

Publikováno: 20. 9. 2019, Autor: Sika (text a foto)