reklama

Přišel podzim a s ním i útok plísní na naše domovy

Po velmi suchém tropickém létě přichází chladné a vlhké podzimní období. Právě nízká teplota a vysoká vlhkost tvoří ideální podmínky pro vznik a množení plísní v interiérech domů a bytů. Odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí odhalují, jak nezanedbat prevenci a překazit plísním cestu do našich nemovitostí.

Přišel podzim a s ním i útok plísní na naše domovy

Plísně, které ohrožují interiéry našich domovů, se rozmnožují tzv. sporami. Ty se vyskytují všude kolem nás. Šíří se vzduchem a usazují se na povrchu nejrůznějších materiálů. Pokud spora doletí na „úrodné vlhké místo“ na stěně, začne klíčit a rozrůstat se. Pro svůj život potřebují plísně čtyři základní podmínky. Mikroprostředí s kyslíkem, živiny (které reprezentují zbytky mikroorganismů v ovzduší), optimální teplotu a vlhkost. Pokud jsou tyto podmínky splněny, netrvá dlouho a do vzduchu místnosti se začnou uvolňovat nové spory.

Roh podkroví je citlivé místo na výskyt plísní
Roh podkroví je citlivé místo na výskyt plísní

Neviditelné nebezpečí

Vysoká koncentrace spor ve vzduchu interiéru způsobuje typický „plísňový zápach“ a je pro lidské zdraví nebezpečná. Kromě alergií mohou plísně způsobovat podráždění sliznic očí a nosu, bolesti hlavy nebo nejrůznější kožní onemocnění. Dlouhodobé vdechování plísňových spor stojí za propuknutím chorob dýchacího ústrojí, včetně astmatu. Především děti by v interiérech s výskytem plísní vůbec neměly přebývat. Právě dětskému organismu hrozí největší zdravotní riziko, které bychom neměli podceňovat.

Boj s plísněmi není v našich klimatických podmínkách snadnou záležitostí. Těžko ovlivníme mikroprostředí, nebo se zbavíme živin, které jsou pro plísně důležité. Jedinou možností prevence, kterou máme v našich rukou, je udržování vzdušné vlhkosti v místnostech mezi 40-50%. A to správným větráním.

Podle odborníků z Asociace inspekorů nemovitostí vzniká přibližně 90% plísní v interiérech právě v důsledku nesprávného (nedostatečného, nebo naopak přílišného) větrání. Jak by však takové správné větrání mělo vypadat?

Ani předměty uložené ve skříni neunikly sporám plísní
Ani předměty uložené ve skříni neunikly sporám plísní

Hodně větrat, neznamení dobře větrat!

Velmi často se setkáváme s tím, že lidé, ve snaze „dobře větrat“ nechají pootevřené okno téměř celý den. Ráno při odchodu do práce ho přiotevřou, k tomu samozřejmě vypnou topení, aby se netopilo zbytečně a odejdou do zaměstnání. V důsledku toho se ochlazují konstrukce a snižuje se interiérová teplota. Po návratu domů pak okna uzavřou. Pohyb osob v místnostech, vaření, sušení prádla, to vše jsou aktivity, kvůli nimž stoupá vnitřní vlhkost, kondenzuje na povrchu stěn a připravuje tak sporám plísní ideální místo na usazení a rozmnožování.

Plíseň je schopna se usadit i tam, kde bychom to nečekali
Plíseň je schopna se usadit i tam, kde bychom to nečekali

Vhodný větrací režim

Vhodné větrání dokáže velmi snadno minimalizovat vznik plísní v interiérech. Důležité je větrat nárazově, tedy krátce, ale zároveň důkladně. Při takovémto procesu se vymění vzduch v místnostech za čistý, ale neochladí se konstrukce nemovitosti. Měli bychom také brát v úvahu aktuální počasí. Není například nejvhodnější větrat, pokud venku prší. Tím bychom do interiéru opět pustili vlhčí vzduch.

Nová, dokonale těsnící okna. Jeden z faktorů, které mohou přispět ke vzniku plísní v interiérech
Nová, dokonale těsnící okna. Jeden z faktorů, které mohou přispět ke vzniku plísní v interiérech

Rizikové zateplování a těsnící okna

Mezi nemovitosti, které se řadí k nejvíce náchylným na vznik plísní jsou domy, případně byty v přízemí, které mají vyměněná okna za nová těsná, ale dosud neproběhlo zateplení obvodových konstrukcí.Kromě těchto parametrů musíme počítat i s tím, že vlhkost vzduchu v interiéru se zvyšuje počtem osob žijících v nemovitosti, sušením prádla na domácích sušácích, vařením bez odsávání par, nebo například přítomností akvárií a terárií.

Vlhkost kondenzující v okolí nekvalitně namontovaných oken může vést ke vzniku plísní
Vlhkost kondenzující v okolí nekvalitně namontovaných oken může vést ke vzniku plísní

Plíseň na stěně

Ve chvíli, kdy zanedbáme prevenci a plíseň nám v interiéru začne růst, poznáme to snadno. Na zdech se nám objeví fleky. Ty mohou mít různé zabarvení a velikost. V každém případě bychom neměli na nic čekat a ihned začít intenzivně pracovat na jejich odstranění. Pokud se jedná o menší výskyt plísní, na trhu existuje mnoho dezinfekčních přípravků, které plísně odstraní. Nefungují však jako prevence. Je tedy nutné odstranit zároveň příčinu jejího vzniku a nastolit vhodný režim větrání. V případě pochybností, nebo ve chvíli, kdy je již zasažena větší plocha je vhodné poradit se s odborníky z Asociace inspektorů nemovitostí. Ti navrhnou vhodné řešení celého problému, včetně případných stavebních úprav tak, aby se zlikvidovala jeho hlavní příčina.

Více informací naleznete na www.ain.cz.

Výskyt plísní na téměř nové malbě
Výskyt plísní na téměř nové malbě

Publikováno: 26. 10. 2018, Autor: Asociace inspektorů nemovitostí (text a foto), Profil autora: Redakce