Koláčky, chleba nebo rohlíky máme všichni určitě rádi pěkně neoschlé a uschované a k tomu sadu nožů na krájení nejen pečiva pěkně stále po ruce. A tenké plastové prkénko v šuplíčku, to vše pohromadě přímo v chlebníku. Ze smrkových nebo borových prkének si vyrobíme chlebník, který bude slušet jak moderní kuchyni, tak venkovskému stolu.
Při úpravě dřeva musíme pečlivě dbát na dokonalé zbroušení povrchu dohladka a vybírat takovou lazuru či lak na konečnou úpravu, která má zdravotní atest na hračky nebo předměty přicházející do styku s potravinami. Taktéž lepidlo, se kterým pracujeme, musí být určeno pro použití na nábytek (tedy neobsahovat organická rozpouštědla).





Postup

Přímočarou pilkou vyřízneme do boků chlebníku zaoblení. Rádius vyznačíme kružítkem nebo podle větší pokličky. Rozměr chlebníku je určen velkým bochníkem chleba, zásuvka sadou nožů.

Pásovou bruskou pak zaoblení zabrousíme dohladka. Při broušení si můžeme oba díly stáhnout k sobě truhlářskou svěrkou a brousit je najednou. Tak budou oba zcela shodné.

Boky budou se dnem spojeny dřevěnými kolíčky a slepeny. Na to použijeme ostrý vrták průměru 8 mm s hloubkovým dorazem a kolíkovací šablonku.

Do bočních dílů připevníme vodicí kolejnice pojezdu zásuvky na nože. Před slepením se do rozložených dílů připevní pohodlněji. Přišroubujeme je asi 1–2 mm nad budoucí dno chlebníku.

Po připevnění pojezdů složíme chlebník „nasucho“, abychom zkusili, zda spojení přesně sedí. Je-li vše v pořádku, naneseme do otvorů pro kolíčky lepidlo, chlebník sesadíme a slepíme. Po dobu schnutí jej zajistíme truhlářskými svěrkami.

Korpus máme hotový a můžeme začít vyrábět mělkou zásuvku na nože. Je jako rámeček, vysoká je cca 5 cm. V rozích je spojena na kolíčky. Dno a záda chlebníčku budou ze sololitu.

Sololit přichytíme ze spodní strany zásuvky malými hřebíčky se širší hlavou. Přes dno přichytíme druhou část pojezdů zásuvkového kování. Použijeme malé vruty se zápustnou hlavou.

Chlebník je místo dvířek opatřen malou roletkou, která nám přesně okopíruje elegantní zaoblení boků. Tenké zaoblené lišty na roletk na přesné shodné délky zkrátíme v pokosnici ostrou čepovací pilkou.

Řezané hrany latiček začistíme jemným smirkem na špalíčku, laťky budou spojeny přilepením disperzním lepidlem ke dvěma proužkům plátna s křížovou vazbou.

Lepidlo natřeme ve dvou pruzích širokých podle připraveného plátna asi 10 cm. Začneme 2–3 cm od kraje. Jednu stranu lišt zarovnáme o prkénko přichycené svěrkou kolmo k pracovnímu stolu.

Než nám roletka zaschne a spojí se s plátnem, připravíme si čelo zásuvky. Z prkénka o tloušťce 2 cm je zkrátíme a zúžíme na požadovaný rozměr. Hrany zakulatíme horní stopkovou frézou.

Vyrobíme si poličku, která bude ležet na podpěrkách těsně nad šuplíčkem. Tím máme všechny díly chlebníku připraveny. Finální povrchovou úpravu provedeme lazurovacím lakem. Tak nejvíce vynikne přirozená krása dřeva.

Zásuvku zasuneme do chlebníku. Na její přední část připevníme oboustrannou lepicí pásku, k ní pak přitiskneme připravené čelo, které z vnitřní strany připevníme vhodně dlouhými vruty.

Hotovou roletku připevníme první lištou na horní část chlebníku. Natřeme lepidlem a pořádně stáhneme svěrkami nebo zatížíme. Délka roletky by měla končit 2–4 mm nad hranou čílka zásuvky.

Nakonec připevníme úchyt zásuvky. K tomu budeme potřebovat šroubek o něco delší, protože vlastně procházíme dvěma tloušťkami materiálu, čelem a korpusem zásuvky.
Publikováno: 19. 7. 2020, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce