reklama

Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl

Kuchyňská linka dostala nový kabát ze samolepicí fólie a také novou pracovní desku. Co by to bylo za renovaci, když by nám zrekonstruovanou kuchyň zdobil starý, barevně se nehodící obklad stěn mezi horními a spodními skříňkami. Než budou finance a šikovný řemeslník nebo kutil na výměnu obkladu za linkou, můžeme si vypomoci samolepicími dlaždicemi z odolného plastu.

Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl

Staré dlaždice je možné vyměnit za nový obklad i bez sekání. Můžeme použít speciální lepidlo a na staré dlaždice nalepit nové. Jinou variantou, použitou v našem případě, je obklad samolepícími dlaždicemi o velikosti 30 x 30 cm s dekory věrně imitujícími obklad. Vybírat je možné z dostatečně velké barevné škály. „Obklad“ těmito dlaždicemi snadno zvládneme svépomocí. A až bude možnost vyměnit obklad definitivně, nebude tak těžké je sundat. I na překrytí starého nevzhledného linolea můžeme použít samolepicí podlahové čtverce.

Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl
Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl
Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl
Renovace kuchyně za víkend a za babku - 3.díl

Před lepením dlaždic nejprve odstraníme vrchní část lemovací lišty. Staré dlaždice pečlivě umyjeme a zbavíme nečistot. Nutné je také především kvalitně podklad umýt a odmastit. Jinak by nový samolepicí obklad nedržel.

Pak už jen zbývá správně založit řadu a stěnu polepit. Nejlépe je držet se podle linie horních skříněk a od nich pokračovat do stran a směrem dolů. Otvory pro zásuvky nebo přívody vody pečlivě obkreslíme a vystřihneme nůžkami nebo použijeme ostrý řezák.

Podlaha

Podlaha
Podlaha
Podlaha
Podlaha

Podlahu důkladně umyjeme saponátem, případné skvrny odmastíme benzínem a necháme oschnout. Začneme s nalepováním čtverců od stěny podél místnosti. Čtverce lepíme těsně k sobě.

Podlaha
Podlaha
Podlaha
Podlaha

Málokdy vyjdou čtverce přesně na plochu, pokud musíme upravit rozměry, dbáme na to, aby zkrácené čtverce byly na straně místnosti, kde není nepravidelnost vzoru výrazná (pod stolem, u okna…)Nejprve celý čtverec přiložíme na místo, kam jej budeme lepit, označíme přebytečnou část a odstřihneme nůžkami nebo odřízneme ostrým řezákem. Stejně vyřezáváme otvory kolem trubek topení a podobně.

Podlaha
Podlaha

Sloupneme krycí fólii a oříznutý čtverec nalepíme na místo, oříznutý okraj je lépe otočit ke zdi. Samolepicí čtverec můžeme u stěn zakončit lemovacími lištami stejně tak, jako jiné podlahové krytiny. Povrch čtverců udržujeme jako běžné linoleum.

Tipy pro renovace kuchyní tapetami

Pokud je plocha na tapetování větší, je možné na dvířka rozprašovačem lehce nastříkat hodně ředěnou jarovou vodu, po tenkém filmu se dá tapetou trochu posouvat a srovnat nepřesné položení.

Máme-li rádi na pracovní desce masivní dřevo, je nejvhodnější buk. Je však dražší a je důležité ho kvalitně povrchově ochránit proti vodě. I vyschlé dřevo může ve vlhkém kuchyňském prostředí začít pracovat a kroutit se.

Zrenovovanou kuchyň můžeme vybavit praktickými doplňky drátěných systémů zavěšených na stěnu.

Pracovní kuchyňské desky jsou velmi odolné, aby nám však vydržely co nejdéle, musíme o ně trochu dbát. Neměli bychom na ně pokládat vařící dna hrnců a pánviček přímo ze sporáku a plést si je s prkýnkem na krájení.

Samolepící folie Dc-fix se vyrábějí v celé škále dezénů a imitací nejen dřev, ale i juty nebo proutí. Použít je tedy můžeme nejen k renovaci kuchyňských dvířek, ale i skříní nebo nábytku v dětském pokoji. Jsou odolné a díky omyvatelnosti se snadno udržují. Ke koupi jsou ve větších papírnictvích a síti obchodů Globus, Obi, Hornbach a Baumax. Tapety se prodávají v patnáctimetrových rolích, šíře cca 45 cm, na požádání vám ve většině obchodů odstřihnou pouze potřebnou délku. V nabídce obchodů jsou také široké folie Dc-fix, vhodné pro renovaci dveří.

Publikováno: 28. 10. 2018, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Redakce