reklama

Domeček jako z obrázku: sanační systémy pro historické budovy

Snad každý, kdo se rozhodl pro hrdinnou koupi historického objektu v řekněme ne-zcela-dobrém stavu, bude jistě souhlasit, že slova demolice, dynamit, nebo „proč jsme nezůstali v paneláku?“ byla najednou podezřele často na denním pořádku. Ale oč bývají těžší začátky, o to krásnější jsou konce. Zvláštní kouzlo, které dýchá z citlivě zrekonstruovaného historického stavení, je odměnou za všechna počáteční úskalí. Nejčastější nástrahou, kterou musí kutil v cestě za vysněným obydlím překonat, je vlhké a zasolené zdivo. Pomůžou sanační omítky Baumit a bude o překážku méně.

Sanační systéme pro historické budovy pomohou překlenout nejčastější nástrahy, kterým musí kutil v cestě za vysněným obydlím překonat. Jaká?
Domeček jako z obrázku: sanační systémy pro historické budovy

Daní za nízkou pořizovací cenu bývají často nezbytné a náročné opravy, při kterých se dá bez obezřetného přístupu napáchat více škody než užitku. Ale téměř každá zeď se dá zachránit. Správná diagnostika vad a jejich citlivé odstranění jsou jedním ze základních předpokladů prodloužení životnosti historických domů. Poradíme vám, jak vyzrát na vlhké zdivo pomocí sanačních systémů pro historické budovy.

Vyžeňte vodu ze zdí

Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí
Vyžeňte vodu ze zdí

Vnější i vnitřní omítka plní nejen funkci estetickou, ale také ochrannou. Proto se vyplatí jí při rekonstrukci věnovat maximální úsilí. V budoucnosti tak dokážeme předejít nepříjemnému bujení plísní a problémům se statikou domu, které mohou vést k úplnému znehodnocení stavby.

Kromě povětrnostních podmínek je jednou z nejčastějších příčin „nemocného“ zdiva chybějící hydroizolace. Hydroizolace zabraňuje vzlínání zejména půdní vlhkosti a je dnes běžnou součástí staveb, u historických objektů ji však nenajdeme a její následná aplikace je technicky velice náročná nebo nemožná. Jak tedy k sanaci vlhkého zdiva přistupovat? Zcela nevhodná je kombinace laického přístupu a špatně zvolených aplikací - to totiž může v krajním případě vést až k nepropustnosti fasády.

Jediné univerzální řešení nebo jeden zázračný přípravek sice neexistují, ale řešení na míru a kompletní systémy a kombinace aplikací ano, najdete je u odborníků ve specializovaných firmách, např. Baumit. Pokud si nejste jisti, jaké firmě důvěřovat, vybírejte takové, které se mohou pochlubit řadou profesionálně odvedených zakázek a spokojenými zákazníky.

Náprava začíná správnou diagnostikou vad, jejich příčin a posléze návrhem postupu rekonstrukce a odpovídajících technických detailů, eliminací vlhkosti a zamezením jejího prostupu konstrukcí. Následuje volba a aplikace vhodné povrchové úpravy – sanačních systémů pro historické budovy. Také s výběrem sanační omítky se obraťte na odborníka. Vybere vám odpovídající sanační systém, který se na zdivo aplikuje v rozdílné skladbě a tloušťce v závislosti na míře vlhkosti a následném zasolení.

Komplexní systém pro historické budovy

Sanační systémy pro historické budovy Baumit Sanova se vyznačují vysokou pórovitostí, nízkou kapilární nasákavostí a zároveň vysokou paropropustností. Správná omítka tedy umožňuje rychlý transport vlhkosti v podobě vodní páry ze zdiva směrem ven. Nízká kapilární nasákavost zamezuje šíření vlhkosti a vzlínaní vody ve zdivu směrem nahoru. Na rozdíl od běžných vápenocementových omítek tak nedochází k výkvětům solí na povrchu omítky a k jejímu poškozování vlivem působení solí. Vysoký obsah pórů v sanačních omítkách vytváří dostatečnou kapacitu pro ukládání solí a jejich objemové změny tak nemají za následek destrukci omítky. Životnost sanační omítky na vlhkém zdivu je proto mnohem delší oproti životnosti běžných omítek, také povrch této omítky zůstává suchý a v technicky bezchybném stavu.

Tip!

Z nabídky produktů vhodných speciálně při péči o historické památkově chráněné objekty vybíráme Baumit vápenný štuk (minerální, prodyšný, vodoodpudivý tenkovrstvý štuk pro sanaci historických staveb, vhodný jako podklad pro vápennou malbu při freskové technice) a Baumit vápenná barva (prodyšná, lehce zpracovatelná, tekutá vápenná barva, k použití jak v exteriéru, tak v interiéru, zcela bez jakýchkoliv syntetických pojiv, organických rozpouštědel a konzervačních látek).

Připraveno ve spolupráci s firmou Baumit.

Publikováno: 22.11.2018, Autor: madl + Baumit (text), Baumit (foto), Profil autora: Redakce