reklama

Vodu můžete šetřit každý den, když víte, jak na to

Letošní léto nás upozornilo na problémy s nedostatkem vody. Také cena za vodu rok od roku neustále roste. Je potřeba umět s vodou šetřit nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Ne každý má to štěstí, že mu stačí otočit kohoutkem u vodovodu a kvalitní voda teče. Nedostatek vody je problémem celého světa. Tak, jako se učíme chodit, mluvit a další dovednosti, měli bychom se naučit s vodou hospodařit. Pojďme se naučit s ní zacházet šetrněji – otáčejme kohoutkem obezřetně!

Vodu můžete šetřit každý den, když víte, jak na to

K zalévání využijte dešťovou vodu

Voda, která nám padá z nebe, je stále ještě zadarmo. Nenechme ji jen tak odtéct, využijme ji k zalévání. Na zahradě můžeme umístit několik záchytných nádob. Pomalu v každé zahrádkářské kolonii jste dřív mohli spatřit starou vanu, do které se zachytávala dešťová voda. Pod okapem stál sud, kam se slévala voda ze střechy. Při zalévání bylo tedy pokaždé odkud brát.

Vodou z umyvadla se dá splachovat

Proč „vyhazovat” něco, co se dá ještě použít? Na trhu je k sehnání systém, který spojí umyvadlo s WC. Vodu, která z umyvadla odtéká, přefiltruje a přečerpá do záchodové nádržky. Vzhledem k tomu, že jedním spláchnutím běžně skončí v nenávratnu až 10 litrů pitné vody, je to skvělý způsob, jak ušetřit.

Vodou z umyvadla se dá splachovat
Vodou z umyvadla se dá splachovat

Perlátor není jen módní výstřelek

Vypínat vodu při čištění zubů či holení je samozřejmost, ale třeba při mytí rukou se tekoucí vodě nevyhneme. Je ale možné výrazně zmenšit její množství, a to pořízením perlátoru. Koncovky na kohoutek, která vodu provzdušní. Za stejnou dobu tak proteče daleko méně vody – při minutovém mytí rukou se díky perlátoru dostaneme z běžných 20 litrů na 6–8.

Sprcha místo vany

Relaxovat v plné vaně je sice prima, ale když si místo ní večer dáte pětiminutovou spršku, ušetříte až třetinu vody. Jen zkuste někdy pozorovat, jak dlouho se vana napouští. Pokud nemáte sprchový kout, zkuste při samotném sprchování vanu zašpuntovat. Poznáte, jaký rozdíl v množství vody mezi sprchováním se a koupáním ve vaně.

Sprcha místo vany
Sprcha místo vany

Věnujte pozornost maličkostem

K úspoře někdy stačí podniknout i malé kroky a zaměřit se na detail. Kapající kohoutek či protékající záchod sice vypadá neškodně, ale množství vody, která přišla nazmar po kapkách, se zanedlouho pěkně nasčítá, a vám tak z kapsy mizí stovky korun ročně.

Protože máme v našich končinách vodu po ruce téměř neustále, často zapomínáme na to, jak vzácná a drahá vlastně je. Važme si jí a využívejme ji moudře, odměnou pro nás bude plnější peněženka a samozřejmě i dobrý pocit.

Další zajímavé články naleznete na www.zijesemihezky.cz.

Publikováno: 28. 11. 2018, Autor: Saint-Gobain (text a foto) , Profil autora: Redakce