Záleží na počtu komor u plastových oken?

Váháte, zda si pořídit okna spíše 6ti nebo 7ti komorová okna? Pravda je taková, že u moderních oken s rozšířenou stavební hloubkou již není počet komor zásadní. Více tak nemusí znamenat lépe.

Záleží na počtu komor u plastových oken?

Jak je to s počtem komor?

Ještě před 15 či 20 lety, kdy byla běžným standardem plastová okna se stavební hloubkou kolem 50 mm bylo důležité, na kolik komor jsou rozdělena. Dnes jsou standardem plastová okna se stavební hloubkou alespoň 70 mm. „Pokud má plastové okno 5 komor tak při stejné stavební hloubce rozdělení takového profilu na 6 komor již nehraje zásadní roli,“ vysvětluje Ing. J. Korbelář z VEKRY.

Tepelná izolace je dána stavební hloubkou profilu a typem použitého zasklení. „Lidé často zapomínají, že zasklení tvoří většinu plochy okna a na vlastnosti oken má tak zásadní vliv,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY. Nejde totiž jen o tepelnou izolaci, ale také o další vlastnosti pořízených oken.

Jak je to s počtem komor?
Jak je to s počtem komor?

Jak vybírat plastová okna?

Plastová okna, ale nejenom je, byste měli vybírat především podle toho, co od nich očekáváte a kde budou sloužit. Důležitým parametrem je samozřejmě tepelná izolace. „Hodnota prostupu tepla celým oknem UW, která charakterizuje tepelně izolační vlastnosti, je dána zejména stavební hloubkou a typem zasklení, izolační 3sklo se stává postupně standardem nejen pro novostavby, ale i pro rekonstrukce,“ říká Ing. Korbelář z VEKRY.

Čím menší je hodnota prostupu tepla celým oknem, tím okno udrží v interiéru více tepla. „Pozor na to, abyste při srovnávání oken porovnávali správné parametry, někdy dodavatelé uvádí raději hodnotu prostupu tepla zasklením Ug, která vypadá ‚opticky‘ výhodněji, ale ve skutečnosti nic neříká o tepelné izolaci celého okna, roli hraje totiž ještě prostup tepla profilem Uf,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Při výběru oken byste měli také zvažovat další vlastnosti, které mohou výrazně přispět ke zvýšení komfortu bydlení. Jde zejména o zvukový útlum oken a také jejich bezpečnostní parametry, a to jak z pohledu ochrany dětí, tak zabezpečení před zloději.

Jak vybírat plastová okna?
Jak vybírat plastová okna?

Výztuha a kvalita plastového profilu

Aby se okna v konstrukci domu nekroutila, je konkrétně u plastových oken potřeba, aby měla dostatečně silnou kovovou výztuhu. Samotný plastový profil není nosný a od určité velikosti je kovová výztuha nezbytností. Do výztuhy by měly být zároveň zašroubované díly kování a pantů, tak budete mít jistotu, že se nevytrhnou. Křídla osazená například izolačními trojskly dosahují hmotnosti desítek kilogramů již při běžné velikosti okna, proto je nutné, aby vše bylo správně dimenzováno. Navíc přímé letní slunce dokáže plastový profil zahřát v exteriéru na teploty kolem 60 oC, díky dilataci plastu může dojít i k prohnutí konstrukce, silná výztuha, která udrží tvar oken, je tak velmi důležitá.

Výztuha a kvalita plastového profilu
Výztuha a kvalita plastového profilu

Pokud chcete, aby plastová okna dlouho a dobře sloužila, neměli byste podcenit ani sílu samotných stěn plastového profilu. Podle síly pohledových stěn se plastové profily dělí do tříd. Nejvyšší třída A má sílu stěn 3 mm (s tolerancí +/-0,2 mm). Při výrobě se pak reálně svařuje větší plocha plastových stěn profilu a rohová pevnost takových oken je pak větší.

Kdo si pořizuje plastová okna pro vlastní bydlení ať do nového rodinného domu nebo do novostavby, měl by velmi pečlivě zvažovat, jaká okna si pořizuje. Vyplatí se například také vědět, kde byla vyrobena. Znáte-li původ oken, může vám to pomoci v případě, že budete v budoucnu potřebovat servis nebo pomoc. Skutečná kvalita a vlastnosti oken se totiž mohou projevit i po několika sezónách používání. Navíc problémy se nejčastěji projeví v zimě, když začne mrznout.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu