reklama

Kvalitní světlo nad pracovním stolem předejde únavě

V zaměstnání tráví člověk více než polovinu svého aktivního času. Mnohé z profesí nás nutí sedět u počítače celé dlouhé hodiny. Domů pak jdeme unavení, s bolestmi hlavy a nejraději bychom zalezli do postele a spali. Ale čeká nás ještě spousta domácích povinností. Co je jednou z hlavních příčin únavy, nespavosti a snížené výkonnosti? Nevhodné osvětlení svého pracovního stolu. To může být také příčinou trvalých zdravotních problémů.

Kvalitní světlo nad pracovním stolem předejde únavě

Nemusíte být zrovna vyznavači Feng Shui. Stačí dodržet několik zásad a výsledky se dostaví okamžitě. Dbejte na to, aby vám osvětlení u pracovní plochy neničilo oči a zdraví celkově. Kombinujte denní světlo se světlem umělým, nenechte se oslnit prudkým světlem a ani nepracujte potmě. Zvládnete toho pak mnohem víc.

I světlo lze změřit

Vzdálenost nebo čas se měří velice jednoduše. Postačí nám k tomu metr nebo hodinky či stopky. Jak ale měřit něco, co je bez tvaru, nehmotné a je to všude? Intenzitu světla udáváme v takzvaných luxech. Ty nám říkají, kolik světla, tedy lumenů, dopadá na určitou plochu. Jeden lux je ekvivalent jednoho lumenu na metr čtvereční.Technicky nadanější si jistě rádi vyhledají i další podrobnosti. Ostatním bude stačit informace, že na jejich pracovním stole by se na luxmetru měla objevit hodnota okolo 500 luxů.

500 luxů, ale odkud?

Určitě jste se někdy podívali přímo do rozsvícené žárovky. Citlivější oči mohly dokonce zaznamenat bolest. Stejné je to při pohledu do sluníčka. Řízení auta proti slunci není žádná kratochvíle. Je den, všude světla dostatek a vy přesto nevidíte nic. A stejně tomu je i u pracovního stolu. Stejně jako intenzitu světla je ale potřeba řešit jeho odrazy. Zdroj osvětlení musí být umístěn tak, aby se vám světelný tok neodrážel do očí a abyste si zároveň nestínili.

Přirozeným a nejideálnějším zdrojem světla je slunce. Ani ta nejlepší zářivka nemá na psychiku tak blahodárný vliv, jako sluneční paprsky. Ale znáte to sami – není nic horšího, než když zpoza žaluzií pronikají paprsky přímo na monitor počítače. Jak už víme, na pracovním stole by měl přístroj napočítat 500 luxů. Za okny vaší kanceláře přitom hladina denního světla kolísá mezi 400 a 100 000 luxy.

500 luxů, ale odkud?
500 luxů, ale odkud?

Aby denní světlo neškodilo

Pracovní plocha by měla být umístěná u okna tak, aby venkovní světlo neoslňovalo a zároveň nemířilo do zad – a nevytvářelo tak stíny ani nepříjemné odrazy na monitoru.Žaluzie a rolety jsou dnes již samozřejmostí. Můžete si ale do pracovny pořídit i „inteligentní“ okna, která upravují svou propustnost dle aktuální sluneční aktivity.

Kvalitní světlo je nezbytnostní

V nabídce kancelářských i domácích svítidel najdeme výrobky kvalitní, ale i ty, které jsou dobré leda do šatníku. Nejpohodlnější řešení je osvětlení, které svou intenzitu hlídá za vás. A nemusíte chodit daleko – firem, které taková světla navrhují, je na trhu čím dál více. Pokud vám nad hlavou bzučí a bliká stará zářivka, je úvaha o její výměně více než správná.

Kvalitní světlo je nezbytnostní
Kvalitní světlo je nezbytnostní

Jak je to s prací u počítače

Pokud patříte mezi ty, kteří u počítače tráví celé večery, nejspíše jste se už setkali s únavou očí. Modré světlo obrazovek nutí mozek k soustředění, vaše oči k méně častému mrkání a v důsledku je častou příčinou nespavosti. Protože nejvíce času tráví u klávesnice vývojáři a programátoři, řešení na sebe nenechalo dlouho čekat.

Ať už pro stahování programů užíváte App Store, Windows Store nebo Google Play, určitě naleznete řadu aplikací, které automaticky mění tón světla obrazovky dle denní doby, například Flux.

Když se den chýlí ke konci, vaše obrazovka začne pomalu žloutnout. Aniž byste si toho všimli, před odchodem ke spánku už monitor svítí temně žlutou barvou. Vaše oči jsou tak připravené ke spánku.

Vyrobeno ve spolupráci s webem www.zijesemihezky.cz.

Publikováno: 10. 12. 2018, Autor: Saint-Gobain (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Obklad na oči

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zarudlé oči a pytle pod očima nás mohou potkat kdykoliv. Poradíme Vám, jak na protizánětlivý a bylinný recept z lipového květu, nebo jednoduchý obklad na oči.