reklama

Profesionální kvalita a výkon - elektrické nářadí STANLEY FATMAX

Elektrické vrtačky a akumulátorové vrtací kladivo potěší každého kutila. Profesionální kvalita a výkon, kompaktní rozměry, nízká hmotnost, atraktivní cena, to je společný jmenovatel těchto výrobků. Žádané je kompaktní akumulátorové kombinované vrtací a sekací kladivo v atraktivní cenové relaci.

Profesionální kvalita a výkon - elektrické nářadí STANLEY FATMAX

Elektrické nářadí určené pro běžné profesionální použití

Kvalitní elektrická vrtačka je základem výbavy řemeslníka, ať už potřebuje vyvrtat otvor do dřeva, kovu, nebo zdiva. Nabízí čisté a přesné vrtání s minimem námahy, využije ji nejen na vrtání, ale i na broušení a leštění, příklep pomáhá rozrušovat zdivo.

Elektrické nářadí určené pro běžné profesionální použití
Elektrické nářadí určené pro běžné profesionální použití

Je vhodná zejména k vrtání do cihel, pórobetonu nebo betonu. Účinnost vrtání s příklepovou vrtačkou se zvyšuje přítlakem na vrták. Pro vrtání do betonu a železobetonu je však obvykle příklepový mechanismus příklepové vrtačky málo účinný, na vrtačku je nutné při vrtání do betonu hodně tlačit, vrtání trvá příliš dlouho, proto je v těchto případech vhodnější použít vrtací kladivo.

Jednorychlostní vrtačky

Kompaktní jednorychlostní vrtačky s příkonem do 900 W jsou určeny převážně pro běžné nenáročné vrtací práce, nabízí poměrně malý krouticí moment, přičemž výkonu je dosaženo zpřevodováním do vysokých otáček, a proto se také nehodí pro práci s nízkými otáčkami, jako je například šroubování nebo vrtání vrtáky větších průměrů než 13 mm, vykružovacími vrtáky nebo korunkovými vrtáky. Hlavní výhodou kompaktních jednorychlostních vrtaček je nízká hmotnost a malé rozměry. Typické využití jednorychlostních vrtaček je vrtání otvorů do dřeva a kovu do průměru 10 mm a do zdiva do průměru 12 mm a broušení pomocí rotačních ocelových kartáčů do vrtačky a brusnými tělísky.

Jednorychlostní vrtačky
Jednorychlostní vrtačky

Výhodou oproti akumulátorovým vrtačkám jsou vysoké otáčky až 3200 ot./min., které oceníte při vrtání do kovu.V této kategorii se v posledních letech stále více prosazují akumulátorové vrtačky, které nabízejí vyšší univerzálnost, použití také pro šroubování a komfort pohybu bez kabelů, jejichž jedinou nevýhodou je však malý rozsah otáček, kde i dvourychlostní aku vrtačky obvykle končí na 1800 ot./min. Tento rozsah je sice při většině běžných aplikací dostatečný, ale pro vrtání malých otvorů do 4 mm do naprosté většiny tvrdých materiálů, jako je ocel, litina, hliník, bronz, mosaz, případně pro broušení a leštění, jsou to otáčky nízké a na hranici použití. Právě v těchto případech je použití klasické elektrické vrtačky lepší a opodstatněné.

Dvourychlostní vrtačky

Výhodou dvourychlostní vrtačky je celkově vyšší výkon a lepší zpřevodování pro dosažení vyššího krouticího momentu. Dvourychlostní elektrickou vrtačku využijete pro práce s nízkými i vysokými otáčkami, a obecně pokud potřebujete vysoký krouticí moment, tedy při vrtání s většími průměry vrtáků, vykružovacími vrtáky, děrovkami nebo vrtacími korunkami. Kromě základní funkce vrtání se vrtačky používají pro broušení, míchání barev a řidších směsí, někdy také pro šroubování. Pro pozvolný rozběh a regulaci optimálních otáček je důležitá kvalitní elektronika vypínače a kvalitní provedení ozubených převodů.

Dvourychlostní vrtačky
Dvourychlostní vrtačky

Vrtací kladiva

Vrtací kladivo je ideální nástroj pro vrtání do betonu, železobetonu a kamene. Kombinovaná vrtací kladiva navíc umožňují i sekání, které využijete pro sekání drážek pro kabely, odstranění starých obkladů a dlažby. Oproti příklepové vrtačce má vrtací kladivo výrazně vyšší energii rázu a vrtání do betonuje tak výrazně snadnější. Pokud vrtáte do betonu větší počet děr, a zvláště pokud vrtáte například do stropu, je vrtací kladivo nenahraditelným pomocníkem, který ušetří spoustu fyzické námahy. Na kladivo se nesmí tlačit, důvodem je pneumaticko-mechanický příklep, který má nejvyšší účinnost bez přítlaku.

Vrtací kladiva
Vrtací kladiva

Akumulátorová vrtací kladiva si v posledních letech získávají vyšší oblibu z důvodu snadné manipulace, zvláště při práci na místech, kde není k dispozici připojení do elektrické sítě nebo je třeba složitě natahovat prodlužovací kabely, jako je například na stavbách, při vrtání na balkoně, ve sklepě nebo obecně při instalatérských a opravárenských pracích, kde řemeslník potřebuje rychle odvést práci. V reálných podmínkách je často třeba vyvrtat pouze pár otvorů a samotné natahování kabelů je zbytečné a komplikované. Právě lehká kombinovaná kladiva nabízí velkou univerzálnost použití od vrtání bez příklepu po vrtání s výkonným pneumaticko-mechanickým příklepem nebo sekání a přitom nezaberou prostor a jejich hmotnost se výrazně neliší od běžné vrtačky.

Publikováno: 13. 12. 2018, Autor: Stanley Black and Decker (text a foto) , Profil autora: Redakce