Horské apartmány s fasádou s imitací přírodního dřeva

Uprostřed obce Říčky, která leží v Orlických horách, stavěli přes pět let pension. Nakonec se rozhodla skupina investorů, že projekt odkoupí a přepracuje na bytový dům s 12 bytovými jednotkami. Projekt je konečně dokončen. Každý si všimne zajímavě řešené fasády, která věrně imituje texturu dřeva.

Horské apartmány s fasádou s imitací přírodního dřeva

Tvůrci projektu na fasádě zkombinovali jednobarevnou omítku Activcem zatíranou (zrnitost 2,0 mm) s kreativními omítkami MAGIC DECOR WOOD, které věrně imitují texturu dřeva. Tento systém pochází z dílny předního českého výrobce omítkových směsí, společnosti LB Cemix.

Fasáda s imitací dřeva: omítka Cemix MAGIC DECOR WOOD
Fasáda s imitací dřeva: omítka Cemix MAGIC DECOR WOOD

Investoři hledali zajímavé řešení exteriéru, které by se neslo v duchu horské vesnice a stavbu citlivě začlenilo do kontextu okolní architektury, založené na používání dřeva. Projekt byl konzultován i se Správou CHKO Orlické hory, která v oblasti dohlíží nad respektováním krajinného rázu a ke stavbám vydává závazná stanoviska. Proti originálnímu ztvárnění fasády pomocí omítek Cemix MAGIC DECOR WOOD neměli úředníci žádné připomínky.

Výsledná realizace skutečně působí velmi věrohodně a kolemjdoucí často studují, jaký typ dřeva je na fasádě použit. Jen málokoho napadne, že jde o imitaci. Dřevěný dekor lze uzpůsobit na míru stavby, a to volbou vrchního lazurovacího nátěru Cemix DECOR LAZUR. Na fasádu bytového domu v Říčkách použili autoři projektu lazuru v zakázkovém odstínu zlatý dub.

Fasáda s imitací dřeva: omítka Cemix MAGIC DECOR WOOD
Fasáda s imitací dřeva: omítka Cemix MAGIC DECOR WOOD

MAGIC DECOR WOOD je poměrně novou technikou v portfoliu výrobce Cemix, a tak se s ní museli seznamovat i řemeslníci. S notnou dávkou trpělivosti a pečlivosti se postup nanášení učili přímo na stavbě. Výsledek předčil veškerá očekávání.

A jaké výhody má uvedené řešení pro budoucí majitele bytů? Dřevěné obklady by na rozdíl od fasádních omítek vyžadovaly pravidelnou péči (obnovu nátěrů). Omítky jsou odolnější vůči povětrnostním vlivům, což má o to větší opodstatnění, že se nacházíme v chladné klimatické oblasti Orlických hor.

Autor: LB Cemix (tisková zpráva)

Související k tématu