reklama

Jaké druhy vytápění domu budou nejefektivnější?

Vytápěcí systém domu volte opravdu opatrně. Ne každý představuje totiž výhodnou investici, protože tam, kde je levnější, vás hravě zruinuje na zálohách na energie. Ohledně domu jsou nejčastěji skloňovány termíny jako krbová kamna nebo tepelné čerpadlo. Jaké jsou výhody jednotlivých druhů vytápění domu? Jaká případná rizika musíme v rámci investice zvážit?

Jaké druhy vytápění domu budou nejefektivnější?

Vytápění domu na mnoho způsobů

Nejjednodušší volbu představují elektrické přímotopné segmenty, které jsou lehké, snadno čistitelné a velice snadno montovatelné. Jejich obrovskou výhodou je také rychlý náběh tepla po zapnutí, avšak mají neúměrně vysokou spotřebu elektřiny, jež se následně nehezky promítne do pravidelného ročního vyúčtování záloh.

Malá krbová kamna se výborně hodí do chalupy
Malá krbová kamna se výborně hodí do chalupy

Do módy se vrátily po mnoha letech také kamna na tuhá paliva, ne jako uzavřená malá kamínka s ventilačními otvory a vývodem do komína, ale už jako moderní a stylová krbová kamna, ke kterým připojíte v případě existence výměníku celou otopnou soustavu rodinného domu nebo chalupy. Jedněmi kamny tak vyhřejete celý dům a zároveň to stojí za pohled na romanticky plápolající oheň. Některé výkonnější typy snesou i zapojení k ohřívací nádrži na vodu, díky tomu máte k dispozici neustále teplou vodu pro osprchování a účty za elektřinu vás nemusí trápit. Moderní zplynovací kotle používají také dřevo jako základní surovinu, avšak mají v sobě integrovaný ventilátorový systém, který jej komplikuje. Kromě toho je vhodné při instalaci pořídit i akumulační nádrže, což provoz může dále prodražit jak v rámci investic, tak po stránce údržby a oprav v následujících letech.

Pohled na topné pelety, vysoce šetrný a skladný zdroj tepla v automatických kamnech
Pohled na topné pelety, vysoce šetrný a skladný zdroj tepla v automatických kamnech

Velmi moderní volbu prezentují kombinovaná kamna na dřevo a pelety. Systém může být ovládaný pomocí dálkového přístupu přes mobilní telefon. Například, pokud se nacházíte mimo dům, topení probíhá postupným dávkováním pelet ze zásobníku. Když přijdete domů, začnete topit dřevem. Vstupní investice je sice vysoká, výhodou je ale velká účinnost a také možnost vytápět celý dům jedním systémem. Stálicí v oblastech s přívodem zemního plynu jsou kombinované plynové kotle, které topí zemním plynem a ohřívají jak radiátory, tak vodu. Výhodou dnešních plynových kotlů je především umírněná spotřeba a přesná regulace, daná rozšířením elektronických systémů. Nesmíme zapomínat na pravidelné revize, které ověří jak funkčnost zařízení, tak jeho těsnost. I malý únik plynu nebo zpuchřelá přívodní hadice může stát za velkou nehodou.

Kombinovaný plynový kotel pro topení i ohřev vody
Kombinovaný plynový kotel pro topení i ohřev vody

Přítomnost a budoucnost v obnovitelné energii

Velice oblíbeným zařízením jak u novostaveb, tak rekonstruovaných domů, jsou tepelná čerpadla, fungující na bázi vzduch - voda. Podstata celého zařízení spočívá v získávání tepelné energie z běžného venkovního vzduchu. Venkovní jednotka je vybavená ventilátorem, avšak díky precizní konstrukci je devizou nízká úroveň hlučnosti a se zástavbou není problém ani v silně frekventovaných oblastech, kde jsou jednotlivé rodinné domy blízko sebe. Na venkovní jednotku navazuje jednotka vnitřní, která vypadá jako chladnička.

Vnitřní jednotka v sobě integruje nejen řídící systém celého zařízení, ale také další prvky, jako výměník pro předávání energie z chladivového do teplovodního okruhu, oběhové čerpadlo, expanzní nádrž a výkonnou elektrickou patronu, která při velmi nízkých teplotách funguje jako elektrokotel. Při pořizování tepelného čerpadla je určitě na místě uvažovat i o zapojení systému ohřevu teplé vody. Díky tomu je tepelné čerpadlo více využité a rychleji se zaplatí. Solární termické panely na střechy patří k modernímu systému pro ohřev vody. Voda je ohřívána přímo v panelech a uchovává se v připojeném bojleru. Někteří majitelé větších domů pořizují místo termických systémů fotovoltaiku, která vyrábí elektřinu a napájí topná tělesa bojleru.

Vnitřní jednotka a akumulační nádrž tepelného čerpadla vzduch - voda
Vnitřní jednotka a akumulační nádrž tepelného čerpadla vzduch - voda

Několik rad na závěr

  • Při výběru topného systému se vždy poraďte s odborníkem, který je znalý a poradí s vhodným zařízením.
  • Vytápění elektřinou má dvě mince. V nezateplených velkých domech není moc ekonomicky výhodná, protože větší část vzniklého tepla uniká ven. Avšak jedná-li se o moderní topný systém v novostavbě, pak jde o zařízení do podlahy nebo stropu s minimalizací mechanických zařízení, což je výhodné v rámci provozní spolehlivosti. V rámci tepelné pohody je nejvýhodnějším systémem topení stropní.
  • Velice zajímavým a inovativním řešením je systém topné podlahové uhlíkové folie, což je řešení s velice nízkou spotřebou elektřiny. Jde o zařízení, využívající elektrický odpor uhlíku. Toto zařízení hřeje rovnoměrně stěny, strop, podlahu a předměty v místnosti. Díky tomu nedochází k vývinu plísní a hub.
  • Tepelné čerpadlo, doplněné o moderní technologie ke sledování stavu a nastavení systému, je zajímavou možností.

Publikováno: 23. 9. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)