Kolik komor by mělo mít plastové okno?

Okna jsou důležitou součástí každé stavby. Jejich výběru je třeba věnovat velkou pozornost. Úplně první, co uslyšíte, bude slovo komora. Kolik komor si u oken přejete? Ale co ta komora vlastně je, k čemu slouží a proč se tolik řeší jejich počet?

Kolik komor by mělo mít plastové okno?

Jak šel čas

Dříve byl počet komor jedním ze základních parametrů tepelně izolačních vlastností okna. Dnes už tomu tak úplně není. Počet komor totiž stále roste, tepelně izolační vlastnosti nikoli. Několik let zpět se nabízela okna se třemi či čtyřmi komorami, dnes už je v nabídce nenajdete.

Základním a nejekonomičtějším řešením jsou pětikomorová okna, většina zákazníků ale sahá po oknech šestikomorových. Výjimkou ale není ani 7 nebo 8 komor.

Komory nejsou všechno

Počet komor v profilu se počítá ve směru převažujícího proudění tepla (z interiéru do exteriéru). Kvalita tepelné izolace ale není dána jen jejich počtem.

Stavební hloubka

Tloušťka okenního profilu měřená z interiéru do exteriéru. Standardem je okno s 5 komorami a stavební hloubkou 70 mm. Vyplatí se ale investovat do kvality a zvolit šestikomorové okno se stavební hloubkou minimálně 80 mm.

Kvalitní profil s větší vestavnou hloubkou a dobře zvoleným typem skla dosahuje lepších tepelně izolačních vlastností.

Stavební hloubka
Stavební hloubka

Těsnění

K největším ztrátám tepla dochází ve funkční spáře. Jde o místo, kde se okenní rám setkává s křídlem. Funkční spára odvádí kondenzační vodu odtokovými kanálky ven. V zimě ale rámy prochladnou a studený vzduch se dostane až k těsnění na interiérové straně.

Na počet těsnění se svého prodejce určitě zeptejte a zainvestujte do trojího těsnění. Vyplatí se.

Teplý nekovový rámeček

Orosování oken. Nejednoho z nás nemile překvapilo. Nenechte se zaskočit a zvolte raději okna s kovovým meziskelním rámečkem.

Teplý nekovový rámeček
Teplý nekovový rámeček

Dvojsklo nebo trojsklo?

Trojsklo má nižší tepelnou propustnost a dokáže snížit tepelné ztráty o více než 30 %. Na dvojsklo tak raději zapomeňte. Vaše peněženka to ocení.

Tak kolik komor?

Pět je naprosté minimum. Šest je standard a dobrý poměr cena x výkon. Sedm je luxus, který něco stojí. U osmi komor jsou odměnou skvělé tepelně izolační vlastnosti. Cena je ale vysoká.

Už máte jasno?

Rozhodnutí pořídit si nová okna znamená investici. A ne právě malou. Nekupujete si je ale každý rok, proto si důkladně promyslete, kde budou okna umístěna a co od nich očekáváte. Není lepší si připlatit, zvolit okna s trojsklem, trojitým těsněním a nekovovým meziskelním rámečkem? Investice se Vám brzy vrátí formou úspor na vytápění.

Nezohledňujte jen počet komor. Jen o nich to není. Kdysi možná ano, dnes už ne.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu