reklama

Výroba francouzské spony v odstínech šedé a růžové

Tato francouzská spona v jemných odstínech šedé a růžové je vytvořena ze sutašek, které dodávají sponě její zajímavý vzhled a lehkost.

Výroba francouzské spony v odstínech šedé a růžové

Materiál a pomůcky

 • 3 m růžové sutašky
 • 3 m šedé sutašky
 • 3 šedé voskové oválné perličky délky 14 mm
 • 2 šedé voskové oválné perličky délky 12 mm
 • 8 růžových perliček velikosti 4 mm
 • 6 šedých rokajlů o velikosti 6/0
 • Francouzská spona o velikosti 8 cm
 • nůžky
 • jehla
 • plsť světle šedé nebo růžové barvy
 • Nymo-nit v barvě sutašek
 • vteřinové lepidlo

Postup

Nejdříve si přišijte jeden větší oválný korálek pevně k plsti (obr. 1) a opatrně odstřihněte filc tak, aby kolem přišitého korálku zbyly asi 3 mm (obr. 2).

obr. 1
obr. 1
obr. 2
obr. 2

Na ozdobení prostředního většího korálku sutaškami ustřihněte 4 kusy růžové a 4 kusy šedé sutašky v délce asi 25 cm. Vezměte od každé barvy 2 proužky a položte na sebe v pořadí růžová, dvě šedé a růžová. Uprostřed sešijte k sobě v délce, která stačí na obalení korálku jedné strany (obr. 3), ale konce sutašek nesešívejte.

obr. 3
obr. 3

Tento sešitý proužek přiložte ke straně korálku a přišijte (obr. 4). Ten samý postup opakujte na druhé straně korálku.

obr. 4
obr. 4

Na straně korálku, kde se sutašky scházejí, přišijte šedý rokajl a sešijte sutašky k sobě (obr. 5).Totéž udělejte na druhé straně korálku.

obr. 5
obr. 5

Z každé strany na konci oválného korálku přišijte růžovou perličku (obr. 6) a sutašky zatočte do rubu, kde je zajistíte Nymo nití (obr. 7). Zbytek sutašek zastřihněte a zakápněte kapkou lepidla, aby se netřepily.

obr. 6
obr. 6
obr. 7
obr. 7

Na ozdobení dvou větších bočních korálků budete potřebovat 2 kusy růžové a 2 kusy šedé sutašky o délce asi 30 cm. Naskládejte je opět na sebe v pořadí růžová, dvě šedé a růžová a sešijte k sobě uprostřed v délce, která bude stačit na obalení oválného korálku. Sešité sutašky přišijte ke korálku, na jednu stranu přišijte opět šedý rokajl 6/0 a sutašky k sobě přišijte (obr. 5). Na oba volné konce přišijte růžovou perličku (obr. 6) a sutašky opět zatočte do rubu a zajistěte. Stejně postupujete i u druhého korálku.Pokračujte se dvěma krajními menšími oválnými korálky. Ustřihněte si 2 kusy růžové sutašky a 2 kusy šedé sutašky v délce 10 cm. Naskládejte je opět v pořadí růžová, dvě šedé a růžová a uprostřed sešijte. Všijte menší oválný voskový šedý korálek a nad něj jeden šedý rokajl 6/0 (obr. 8). Konce sutašek opět zakápnete lepidlem.

obr. 8
obr. 8

Nyní máte všechny důležité části spony připravené a můžete je podle obrázku složit a přišít k sobě (obr. 9).Na rubovou část spony si vystřihněte patřičný tvar filcu, na který přišijete komponent na francouzskou sponu a nakonec přišijte na rub sutaškové ozdobné části spony (obr. 10).

obr. 9
obr. 9
obr. 10
obr. 10

Článek vyšel v časopisu Koralki, který si můžete objednat v e-shopu.

ZDE si můžete koupit elektronický časopis nebo elektronické předplatné.

Publikováno: 16. 1. 2019, Autor: Markéta Herzová (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.