reklama

Kuchyňské pracovní desky nemusí být jenom z masivu či lamina. Jaké další materiály lze zvolit?

Říká se, že kuchyň je srdcem domova. V panelákových bytech je často nejmenší místností, ale trávíme v ní nejvíce času. Ráno si uvaříme kávu, dětem připravíme svačinu, vaříme obědy, večeře, a v noci něco ulovíme v lednici, když se nám nedaří usnout. Často v ní sedíme i s návštěvou, je tam vše po ruce a neruší nás televize.

Kuchyňské pracovní desky nemusí být jenom z masivu či lamina. Jaké další materiály lze zvolit?

Kuchyň je nejfrekventovanější místnost v bytě i domě. Má nejširší využití a také nejvíce spotřebičů a rozmanitých doplňků, ať už funkčních nebo dekorativních. Tady se můžete nejvíce realizovat a neustále doplňovat a měnit dekorace, nádobí, různé vychytávky moderní techniky, nože, hrnce, ubrousky, prostě cokoliv vás napadne. Nejdůležitější částí, kde se většina krájení, řezání, míchání a ostatního kouzlení odehrává, jsou kuchyňské pracovní desky. Většinou se nejedná o levnou záležitost, proto vybírejte pečlivě, ať vám dlouho vydrží. Potřebují odolávat vodě, vysokým teplotám, poškrábání a pořezání. Měly by být příjemné na dotek i na pohled.

Při výběru zvažujte, jak často a intenzivně budete kuchyň využívat. Zajděte do prodejen a jednotlivé materiály si osahejte na živo. Některé jsou studené a tvrdé, jiné teplé a na dotek velice příjemné. Při výběru pracovní desky je nutné vybírat i dřez. Ne každý materiál je vhodný pro všechny typy. A také je důležité zadat rozměry dřezu pro výřez otvoru. Některé dřezy se osazují ze shora a jiné zezdola, a to musí také pasovat k vybrané desce. Pokud si vyberete umělý kámen, tady můžete mít kuchyňskou desku i dřez ze stejného materiálu.

Laminátová kuchyňská deska

Jasná a rychlá volba je laminátová deska. Dřevotřískové jádro je potažené barevnou fólií z tvrzeného vysokotlakého laminátu, co umožňuje širokou nabídku dekorů. Můžete najít jednobarevné, dekorované, napodobujíc dřevo, kámen, nebo různé jiné vzory a materiály. Díky cenové dostupnosti je tato varianta velmi oblíbená. Lehce se s ní pracuje, snadno vyříznete otvor pro dřez či varnou desku. Nevýhodou je snadnější poškození, hlavně vodou a škrábanci nožem. Dbejte proto na dobré utěsnění kolem dřezu – osazujte jenom svrchu, a při práci používejte podložky. Pokud chcete, aby vám pracovní deska dlouho vydržela, volte povrch z kvalitnějšího laminátu. Na druhou stranu, pokud vás vzhled desky omrzí, můžete ji snadněji a levněji vyměnit.

Masiv nebo lamino jsou jasnou volbou
Masiv nebo lamino jsou jasnou volbou

Kuchyňská pracovní deska z masivu

Dřevěná deska z masivu je vyrobená standardně z lamel slepených do desky. Využívají se tvrdší druhy dřeva, například dub nebo buk. Povrch je však nutné ošetřit proti vlhkosti. Pokud použijete olejové ošetření, nátěr pravidelně opakujte podle opotřebení. Pokud použijete pryskyřicové povrchové ošetření, toto už opakovat nemusíte, je dlouhodobé. Velkou nevýhodou je, že podléhá nejen působení vlhkosti, ale také vysoké teplotě. Horký hrnec nebo pánvička na masivní desce zanechají stopu, používejte proto vhodné podložky. Povrch časem i při dobré péči určitě ponese stopy škrábanců, rýh a změny barvy. Výhodou je, že můžete desku přebrousit, a poté opět ošetřete proti vlhkosti. Dřevěná pracovní deska je hodně příjemná na dotek, je teplá, nehlučná a působí velmi útulně.

Pracovní deska z přírodního kamene

Nejvhodnější kámen pro kuchyňskou desku je žula. Má nízkou nasákavost, díky čemu je velmi odolná vůči působení vody, oleje i kyselých látek. Žula působí velmi elegantně a luxusně, je pevná a trvanlivá. Povrch je ošetřený impregnací, která by se měla jednou za půl roku zopakovat. Jinak je na údržbu velmi nenáročná, stačí omýt vodou, případně jemným saponátem a utřít. Vyšší pořizovací náklady vám proto vynahradí její vzhled, snadná péče a dlouhá životnost.

Pracovní deska z umělého kamene

Pokud chcete mít v kuchyni kámen, ale odrazuje vás vysoká cena za přírodní materiály, poohlédněte se po umělé variantě. Kvalita je srovnatelná s tím přírodním, vydrží jak běžný provoz, tak i vyšší nároky opotřebení. Navíc umožňuje více barevných variant a dekorů. Spoje bývají skoro neviditelné a díky neporéznímu povrchu nepodléhají vlivu vlhkosti. Umělý kámen se dá řezat, opracovávat jako dřevo a také tvarovat při vysoké teplotě podle potřeby. Může tedy splnit i nestandardní návrhy a projekty. Povrch je snadno opravitelný, příjemný na dotek a teplý. Díky své tvarovatelné variabilitě a snadné opracovatelnosti je možné ho použít nejen jako pracovní desku, ale třeba přímo na vymodelování dřezu. Celou pracovní desku tak může mít v jednotném dekoru včetně dřezu.

Umělý kámen od přírodního prakticky nerozeznáme
Umělý kámen od přírodního prakticky nerozeznáme

Keramická kuchyňská deska

Keramika je také přírodní materiál s vysokou odolností vůči teplotám. Nemusíte se tedy bát položit horký pekáč nebo hrnec přímo na takovouto pracovní kuchyňskou desku. Nenasákavý povrch je skvělý také z hygienického hlediska a snadno se udržuje. Výhodou keramiky je díky velké odolnosti proti vlhkosti možnost použít dřez se spodní montáží. Velkou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Nadčasový design, vysoká odolnost a tvrdost materiálu za to ale určitě stojí, a taková investice se vám vyplatí.

Keramické obklady a deska dodají kuchyni okázalý luxus
Keramické obklady a deska dodají kuchyni okázalý luxus

Mramor, vápenec, beton a teraco

Mramor je velmi tvrdý a studený materiál, a ne tak odolný a trvanlivý jako žula. Mramor a také vápenec jsou velmi porézní přírodní materiály a je nutné je povrchově upravit. Jedná se spíš o prominenci a designovou záležitost, než praktickou součást kuchyně. Pokud ale zvolíte kvalitní penetrační nátěr, můžou dobře sloužit také.

Teraco, nebo taky tarrazzo, je směs různých úlomků v cementu. Využívá se především pro úpravu podlahy, ale dá se použít i jako originální kuchyňská deska. Obsahuje úlomky skla, kamenů, mramoru, žuly nebo jiného podobného zlomkového materiálu. Cement se může doladit barevným pigmentem, což nabízí širokou škálu dekorů, a také kombinací. Povrch je podle možností leštěný a desky se vyrábí jenom na zakázku. Povrch je velmi odolný, pevný a vodotěsný. Nevýhodou je až přílišná tvrdost, křehké předměty při dopadu praskají, skleničky se tedy mohou lehce rozbít. Taková deska je ale vždy jednoznačný originál.

Pokud chcete do svého obydlí vnést průmyslový design, zvolte beton. Je to už ale trochu vysoká extravagance, povrch je navíc nutné tmelit a leštit. Taková deska je masivní, snadno se znečistí a štěpí. Nemusí to být tedy trvanlivou a dobro volbou, je nutná opravdu kvalitní povrchová penetrace.

Teraco je směs různorodých úlomků, takže tvoří pestrou mozaiku
Teraco je směs různorodých úlomků, takže tvoří pestrou mozaiku

Klasické obkládačky jako pracovní plocha

Krajně si můžete pracovní plochu vytvořit i zcela netradičně a to z obkládaček. Je potřeba pevný celistvý podklad, například dřevotřískové desky. Na ty nalepte vybrané obkládačky a vyspárujte. Myslete na to, že takový povrch není celistvý a spáry se lehce ušpiní a časem můžou zvětrávat. Vybírejte hodně kvalitní a odolnou spárovačku. Výhodou je neomezená variabilita barev a vzorů. Můžete si tedy hodně pohrát s fantazií a kombinacemi. Výroba je však mnohem pracnější a časem vás může tento výstřelek omrzet.

Z obkládaček lze vytvořit nadčasové vzory a dekory
Z obkládaček lze vytvořit nadčasové vzory a dekory

Nerezová kuchyňská deska

Pro profesionální kuchyně se využívá nerezový plech pro většinu zařízení, pracovní desky i police. Jeho životnost je vysoká, je neporézní, nenasákavý a nekoroduje. Je tedy absolutně vodě odolný, a také odolný proti poškrábání a zářezům od ostrého nože. Snadno se udržuje, povrch je hladký a není potřeba žádnou další penetraci. Nevýhodou je vysoký lesk a potřeba leštění, je na něm vidět každý otisk a sebemenší šmouha. Také práce na takové kuchyňské desce je hodně hlučná. Bouchání o kovový povrch vás může v domácnosti obtěžovat. Pořizovací náklady jsou také hodně vysoké.

Nerezová kuchyně je vhodná nejen do profesionálních kuchyní
Nerezová kuchyně je vhodná nejen do profesionálních kuchyní

Ideální výška pracovní plochy v kuchyni

Standardní výška kuchyňské pracovní desky je 90 cm a šířka (neboli hloubka ke zdi) je 60 cm. Často je ale nutné přizpůsobit rozměry prostoru a šířku musíme udělat menší. Výšku bychom ale měli přizpůsobit našim tělesným proporcím. Ideální je, když se celá kuchyně může přizpůsobit majitelům. Pokud tedy plánujete novou kuchyňskou linku, zadávejte výšku pracovní plochy podle vaší vlastní výšky, tak aby se vám dobře pracovalo. Pro přípravu pokrmů, jako je krájení a míchání, by měla sahat 5 až 10 cm pod váš ohnutý loket. Pro válení těsta by měla být ještě o něco níže. A myslete také na to, aby se ve vaší kuchyni dobře pracovalo všem členům rodiny.

V kuchyni můžeme trávit spoustu společných chvil
V kuchyni můžeme trávit spoustu společných chvil

Publikováno: 7. 8. 2019, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce