reklama

Máte skříňky v kuchyni zavěšené ve správné výšce?

Před samotným výběrem skříněk do kuchyně je dobré navštívit kuchyňské studio osobně a sdělit naše požadavky a očekávání. Především půjde o samotné řešení jednotlivých komponentů kuchyně, kterými jsou nejen skříňky a jejich barevné provedené, ale i jejich výška a umístění vůči potřebám jeho majitele. Ideální je vyzkoušet si několik výšek pracovní plochy a ostatních komponentů kuchyně. Vše by mělo být pro nás pohodlné. Dalším důležitým bodem je rozměr místnosti, zda se jedná o samostatnou místnost nebo kuchyňský kout, který je součástí obývacího pokoje a zda je možnost počítat i s jídelním koutem.

Máte skříňky v kuchyni zavěšené ve správné výšce?

Nezbytným bodem je řešení jednotlivých rozvodů elektřiny, vody, odpadu a plynu; umístění oken a dveří. Odborná kuchyňská studia dokáží naše požadavky zpracovat a nabídnout vhodná řešení. Další podstatným bodem je umístění kuchyňských spotřebičů ve 3D realizaci.

3D studia nám rádi pomohou vybrat ideální kuchyni
3D studia nám rádi pomohou vybrat ideální kuchyni

Některá kuchyňská studia mají i PC program, kterým si můžeme dopředu navrhnout různé varianty řešení výšky a umístění skříněk naší kuchyně před samotnou osobní návštěvou.

Pracovní deska

Součástí vybavení každé kuchyně je pracovní deska, která by měla být v patřičné výšce vzhledem k tomu, kdo ji bude nejčastěji využívat. Nejčastěji je její umístění ve výšce 800–950 mm, podle výšky postavy.

  • Výška postavy: 150 – 160 cm, výška pracovní desky: 820 mm od podlahy
  • Výška postavy: 160 – 170 cm, výška pracovní desky: 860 mm od podlahy
  • Výška postavy: 170 – 180 cm, výška pracovní desky: 910 mm od podlahy
  • Výška postavy: 180 – 190 cm, výška pracovní desky 940 mm od podlahy

Její hloubka musí být vetší než 600 mm. Musí být odolná, snadno udržovatelná, pevná s dlouhou životností. Na výběr máme různé druhy materiálů, jako je polymerní kámen, laminát, masivní dřevo, keramika, žula nebo křemen. Výhodná je pracovní deska z jednoho kusu bez spojů. Tímto zabráníme mnohým problémům jako je opaření s přenášení nádobí. Často je v ní zapuštěna varná deska a dřez.

Stále nevíte, jak správně zvolit pracovní desku? Přečtěte si i náš další článek.

Pracovní deska musí být optimálně vysoká
Pracovní deska musí být optimálně vysoká

Pracovní deska může být součástí kuchyňské linky nebo samostatně stojící solitér. Většinou se do těchto prostor umisťují policové skříňky s dvířky nebo se zásuvkami. V zásuvkách jsou uloženy nejčastěji příbory a další pomůcky k vaření.

Skříňky do kuchyně vyrobeny tzv. na míru ocení všichni, kdo mají buď podprůměrnou, nebo naopak nadprůměrnou výšku prostoru v kuchyni. V tomto případě je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady než v případě moderní sektorové kuchyně, která má ale jen omezené možnosti.

Skříňky nahoře i dole mohou být různorodé
Skříňky nahoře i dole mohou být různorodé

Jednotlivé druhy skříněk a jejich rozměry

Výška spodních skříněk je závislá na tom, zda budou pod pracovní deskou. V tomto případu bude výška od 755 do 950 mm (včetně soklu a pracovní desky). Spodní skříňky mohou být součástí kuchyňské linky, nebo být v prostoru jako samostatný objekt. Hloubka nesmí být menší, než je 550 mm.

Sestava kuchyňské linky nemusí být jednolitá
Sestava kuchyňské linky nemusí být jednolitá

 

  • Výška postavy: 150 – 160 cm, výška spodní skříňky: 755 mm od podlahy
  • Výška postavy: 160 – 170 cm, výška spodní skříňky: 805 mm od podlahy
  • Výška postavy: 170 – 180 cm, výška spodní skříňky: 850 mm od podlahy
  • Výška postavy: 180 – 190 cm, výška spodní skříňky: 900 mm od podlahy
  • Výška postavy: 190 – 200 cm, výška spodní skříňky: 950 mm od podlahy

Horní skříňky jsou vyrobeny většinou v závěsném provedení a jejich výška se pohybuje od 170 do 720 mm. Mohou být uzavíratelné nebo ve formě polic, kde mohou být uloženy domácí spotřebiče jako je např. mikrovlnná trouba nebo kávovar. Hloubka skříněk se pohybuje od 310 do 400 mm.

  • Výška postavy: 150 – 160 cm, výška horní skříňky: 1405 mm od podlahy
  • Výška postavy: 160 – 170 cm, výška horní skříňky: 1495 mm od podlahy
  • Výška postavy: 170 – 180 cm, výška horní skříňky: 1590 mm od podlahy
  • Výška postavy: 180 – 190 cm, výška horní skříňky: 1680 mm od podlahy
  • Výška postavy: 190 – 200 cm, výška horní skříňky: 1770 mm od podlahy

Jejich výška je přizpůsobena ostatním skříňkám, nejčastěji je výška okolo 2000 mm. Přístup je pro nás mnohdy náročný, protože musíme použít židli či malé schůdky.

  • Výška postavy: 150 – 160 cm, výška dlouhé skříňky: 1715 mm od podlahy
  • Výška postavy: 160 – 170 cm, výška dlouhé skříňky: 1820 mm od podlahy
  • Výška postavy: 170 – 180 cm, výška dlouhé skříňky: 1930 mm od podlahy
  • Výška postavy: 180 – 190 cm, výška dlouhé skříňky: 2035 mm od podlahy
  • Výška postavy: 190 – 200 cm, výška dlouhé skříňky: 2145 mm od podlahy
Horní skříňky mohou být jen ojedinělé
Horní skříňky mohou být jen ojedinělé

Výška mezi spodními a horními skříňkami bývá nejčastěji 520 mm. Pro prostor je vhodné zvolit takové materiály, které nám podtrhnou moderní ráz kuchyňské linky. Zvolený materiál muže být v provedení dřevotřískové nebo polymerní desky nebo barevného skla. Hlavním předpokladem je barevné provedení, které musí ladit s ostatními prvky v kuchyni.

Moderní design nabízí lehkou ležérnost
Moderní design nabízí lehkou ležérnost

Spodní sokl je prostor mezi podlahou a spodní skříňkou. Nejčastěji se jeho výška pohybuje od 100 do 150 mm. Rozměr soklu od hrany plátu musí být minimálně 50 mm. V tomto prostoru máme postaveny chodidla pro pohodlný postoj. Mohou být v nich ukryty i úložné prostory pro kuchyňské potřeby s méně častým využitím, jako jsou např. kuchyňský vál nebo formy na pečení atd.

Při volbě skříněk a jejich výšce je nutno přihlédnout i ke spotřebičům jako je sporák, myčka, lednice mrazák, mikrovlnná trouba nebo digestoř. Ti mohou být samostatné, ale i vestavěné.

  • Výška postavy: 165 – 172 cm, výška varné desky nebo sporáku: 800 mm od podlahy
  • Výška postavy: 172 – 180 cm, výška varné desky nebo sporáku: 900 mm od podlahy

Jejich šířka se pohybuje od 450 do 600 mm pro myčky, 500–1200 mm pro digestoře a 600 mm pro ledničky mrazáky nebo sporáky. Šířka skřínek je na každém výrobci, nejčastěji se jedná o rozměry 250, 300, 450, 600, 800, 900 nebo 1200 mm. U skříněk na zakázku do atypické kuchyně se mohou rozměry lišit.

V současné době se nedoporučuje umisťovat varnou desku nebo sporák do rohu, protože během vaření potřebujeme dostatek prostoru na odkládání věcí z obou stran.

Umístění trouby je ideální v úrovni očí nemusím se tak stále ohýbat k připravovanému pokrmu.

Mikrovlnná trouba by měla být o něco níž v úrovni očí, neboť musíme bezpečně manipulovat s horkým talířem. Maximální výška pro umístění mikrovlnné trouby se uvádí do 1500 mm.

Umístění digestoře je různé podle druhu varného spotřebiče. Pro elektrickou varnou desku je ideální umístění digestoře ve výšce 650 mm nad varnou deskou. V případě plynové varné desky je ideální umístění ve výšce 750 mm nad varnou deskou.

Celkově bílá kuchyně je neustálým trendem
Celkově bílá kuchyně je neustálým trendem

Nezbytným doplňkem kuchyní je dřez, který by měly být navržen a zvolen tak, aby zaručovaly svým umístěním, designem, zpracováním, zvoleným materiálem a provedením kvalitu, ale také účelnost. A jeho vzhled zapadal do kontextu celé kuchyně.

Máme na výběr dřezy různých tvarů, které jsou vybaveny drtičem odpadu, závěsným košíkem nebo odkládací plochou.

  • Výška postavy: 165 – 172 cm, výška dřezu: 900 mm od podlahy
  • Výška postavy: 172 – 180 cm, výška dřezu: 1000 mm od podlahy

Dalším důležitým prvkem, na který při sestavování kuchyňské linky nesmíme opomenout je rozložení jednotlivých zón. Mělo být natolik účelné a praktické, abychom nemuseli dělat zbytečné kroky navíc. Vše by mělo být na dosah ruky. Během práce v kuchyni je nejvytíženějším místem spojnice mezi chladničkou, sporákem a dřezem. Jde slangově o „magický trojúhelník“ nebo „pracovní trojúhelník“. Součet délek stran tohoto obrazce nesmí být příliš velký, optimální hodnota je mezi 4500 a 6500 mm, přičemž optimální obvod trojúhelníku je 6000 mm. Čím delší obvod, tím více se při práci v kuchyni naběháme.

TIP

Přemýšlíte nad pořízením věšáků do kuchyně? Přečtěte si, zda se vyplatí do nich investovat. Nebo se inspirujte a vyrobte si vlastní ze starých plecháčků.

Publikováno: 6. 8. 2019, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce