reklama

Polodrážka se vám bude hodit. Poradíme jak na ni

Falcování dřeva využijete všude tam, kde potřebujete vytvořit polodrážku – třeba při výrobě okna, zárubní nebo dveří, ale také v případě, že vyrábíte například pařeniště a chcete, aby rám se sklem do skeletu pařeniště hezky zapadl. Existuje několik způsobů, jak falc vyrobit. My se v textu zaměříme na falcování horní frézkou.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na falcování dřeva využijeme horní frézku

Falcování dřeva aneb Co je vlastně falc

Falcování je slangový název pro drážkování, respektive pro vytváření takzvané polodrážky. Ta se často používá například při výrobě stavebního nábytku – zejména dveří. Falc ale můžete vyrobit, i pokud si chcete slepit vlastní spárovku nebo vyrobit jednoduché palubky. Tam všude se bez polodrážky neobejdete. V našem případě si popíšeme, jak postupovat při falcování zárubní na dvoukřídlé dveře.

Co budete potřebovat:

  • horní frézku
  • falcovací frézu ideálně s ložiskem
  • dobré je mít odsávání třísek

Polodrážku najdete třeba na masivních zárubních
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Polodrážku najdete třeba na masivních zárubních

Při falcování dřeva začneme pochopitelně tím, že si dřevo pořádně uchytíme – pokud je to menší kousek dřeva, můžeme ho na stole uchytit třeba pomocí poděráků. Pokud truhlářskou hoblici nemáte, nevadí – dřevo si jednoduše upnete truhlářskými svěrkami. Jestli ale používáte svěrky, doporučujeme je podložit kouskem dřeva, aby se jejich čelisti neobtiskly do obráběného materiálu.

Do frézky můžete upnout prodlužovací nástavec. Pevně ho dotáhněte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Do frézky můžete upnout prodlužovací nástavec. Pevně ho dotáhněte

Druhým krokem je příprava samotné frézky. Falcovací frézu si do ní pevně uchyťte a nastavte požadovaný počet otáček na frézce. Každý výrobce na fréze maximální počet otáček uvádí, v žádném případě jej nepřekračujte. Pozornost věnujte i výkonu frézky – do malé jednoruční frézky určitě velkou falcovací frézu neupnete, a když ano, hrozí, že si motor ve frézce spálíte. Maximální průměr frézy najdete v návodu od stroje.

Hloubku úběru materiálu nastavte při falcování dřeva na optimální hodnotu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hloubku úběru materiálu nastavte při falcování dřeva na optimální hodnotu

Dalším neméně důležitým krokem je nastavení hloubky frézování – respektive falcování. Při výrobě hlubokých polodrážek postupujte v několika krocích – úběr materiálu volte třeba po 5 mm. Pokud jde o rozměry falce, ty záleží na tom, co vyrábíte – jestli dveře, změřte si rozměr falce na zárubních, a pokud zárubně, změřte si naopak rozměry falce na dveřích a přidejte k nim zhruba 2 mm.

Výhodou je fréza, která má kopírovací ložisko
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Výhodou je fréza, která má kopírovací ložisko

Teď už můžeme začít frézovat. Připojte si k frézce odsávání, spusťte stroj a začnete frézovat. Stoj po obrobku posunujte plynule – ani ne moc rychle, jinak bude řez nekvalitní, ale zároveň ani ne moc pomalu – nebo se vám obráběné dřevo začne pálit a fréza se otupí. Při hledání optimální rychlosti to chce trochu cviku, který ale jistě dostanete brzy do ruky. Jednotlivé frézovací operace opakujte tak dlouho, až dosáhnete požadovaného rozměru polodrážky – tohle je princip falcování.

Jiné způsoby falcování dřeva

Kromě horní frézky můžete pro falcování dřeva využít i ostatní běžné truhlářské stroje. Falc neboli polodrážku můžete stejně tak vyrobit například hoblíkem. Omezením je maximální hloubka úběru materiálu, která obvykle nepřekračuje 4 mm. Dalším limitem hoblíku je omezení týkající se právě hloubky hoblované polodrážky – ta běžně dosahuje 25 mm. Hlouběji to už kvůli konstrukci hoblíku nejde. Nepočítaje tedy speciální falcovací hoblíky, které jsou ale pro běžné kutily finančně nedostupné. Kromě frézky a hoblíku se k vytvoření polodrážky používá také pila – ať už stolní nebo ruční kotoučová. Jak falcovat na pile si popíšeme v některém z dalších článků.

Zdroj informací: autor článku 

Publikováno: 3. 4. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč