reklama

Mokré zdi jsou problém. Ale mají řešení

Správné odvlhčení mokré zdi je práce pro odborníky – alespoň tedy návrh příslušných opatření. Jedním z prostředků k odvlhčení je drenáž základů. Ukážeme si jeden ze způsobů, jak ji můžete provést. Pořád ale platí první věta – drenáž by měl navrhnout odborník. Jiná situace totiž panuje u domu, který je na rovině, nebo tam, kde je stavba zapuštěná do svahu…

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Mokré zdi může částečně vyřešit drenáž základů

Mokré zdi – odvodnění pomocí drenáže

Mokré zdi může často způsobovat povrchová voda – tedy voda, které se k základům dostává z vnějšího prostředí – typicky třeba voda srážková. Drenážní opatření dokáže základy od této vody ochránit a vodu odvézt mimo objekt. Pokud už máte složení drenážních opatření vyhotovené projektantem, můžete se pustit do práce.

Drenáž musí být vyspádovaná tak, aby se voda z drenážního potrubí odváděla například do trativodu. Spád drenážky během práce pravidelně kontrolujte. Samotné drenážní potrubí spojuje speciálními plastovými spojkami, k dispozici jsou i různá kolena nebo odbočky.

Co budeme potřebovat:

  • geotextilii
  • nopovou fólii
  • krycí lišty na nopovku
  • kamenivo

Hloubku výkopu určí projektant. Vhodné je obalit drenáž do geotextilie – ta do drenáže propustí vodu, ale ne nečistoty
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hloubku výkopu určí projektant. Vhodné je obalit drenáž do geotextilie – ta do drenáže propustí vodu, ale ne nečistoty

Při řešení problému s mokrou zdí, respektive s drenáží, začneme výkopem. Výkop by měl dosahovat hloubky cca 80 cm. Přesnou hloubku navrhne projektant. Šířka výkopu není až tak důležitá – pokud kopete ručně, stačí na šířku rýče nebo tak, abyste ve výkopu mohli pohodlně pracovat. Vykopanou zeminu postupně odvážejte, aby vám při pozdější práci nepřekážela.

Nopovou fólii můžete přichytit speciálními hmoždinkami
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nopovou fólii můžete přichytit speciálními hmoždinkami

Jakmile je základ odkopaný a očištěný, můžete na něj připevnit nopovou fólii. Nopovka se dává nopy ke zdi, aby za fólií mohl proudit vzduch. Připevňuje se buď na kalené hřebíky, nebo pomocí speciálních šroubů a hmoždinek. Snažte se, aby byla nopová fólie rovná. Měla by dosahovat až na dno výkopu a překrývat i jeho spodní část – tvořit jakýsi žlab.

Drenáž se spojuje pomocí spojek, kolen a rozboček
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Drenáž se spojuje pomocí spojek, kolen a rozboček

Když máte fólii nataženou a přichycenou, je na čase položit drenážní potrubí. Drenážní potrubí se při řešení problému mokré zdi pokládá na dno výkopu – bud do jemného štěrkového lože, nebo přímo na zahnutou nopovku. Důležité je kontrolovat, zda je potrubí vyspádované, aby se v něm voda nedržela, ale odtékala do trativodu. A další podstatnou podmínkou pro funkčnost je překrytí drenážního potrubí geotextilií, a to ze všech stran. Ta zajistí, aby se drenážní potrubí časem nezaneslo nečistotami a voda jím mohla volně odtékat.

Kamenivem zasypte drenáž až nahoru. V žádném případě ji nezasypávejte zeminou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Kamenivem zasypte drenáž až nahoru. V žádném případě ji nezasypávejte zeminou

Nyní už můžete začít výkop zasypávat štěrkem. Postupujte opatrně, abyste si nopovku nepoškodili nebo aby se fólie neshrnula. Zásyp by měl být pokud možno čistý a frakce 16/32. Pozor na velké kameny, mohly by drenáž poškodit. Zásyp štěrkem můžete provést až po horní okraj výkopu, nebo ho ukončit cca 15 cm pod hranou a dosypat jej ozdobnými kameny či valouny. V žádném případně nazasypávejte drenáž vykopanou zeminou!

Krycí lišta nopové fólie
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Krycí lišta nopové fólie

Posledním krokem je překrytí konců drenážní fólie krycími lištami, aby za fólii nezatékala srážková voda. Lišty jsou tvarovány tak, že zároveň umožňují stavbě „dýchat“, tedy že dochází k odvětrávání stavby ze zadní části nopové fólie. Lišty jsou buď plastové, nebo hliníkové. Jejich kotvení proveďte na speciální hmoždinky a vruty.

Takto postupujte po obvodu celého domu. Nedoporučujeme celý odkop základů provádět najednou, a to ze statických důvodů. Ostatně, jak už bylo několikrát zmíněno, správné postup prací i složení zásypu by měl navrhnout projektant.

Pár tipů

U starších domů někdy není nopová fólie k čemu pořádně přichytit, protože základy jsou ze skládaného kamene. Pak můžete zkusit použít dlouhé hřebíky – alespoň 100 mm, kovové podložky a nopovku takto přichytit do spár kamenů. Později ji ve správné poloze přidrží kamenný zásyp. Při zásypu štěrkem pozor na to, aby se fólie neshrnula. Když už provádíte drenáž, můžete se s projektantem domluvit i na tom, aby navrhl zateplení základů. V domě se tak zbavíte nepříjemných tepelných mostů.

Drenáž je pouze jedním z mnoha kroků, které se při problémech s mokrou zdí doporučuje realizovat. Pokud je poškozena vodorovná hydroizolace zdiva nebo chybí úplně, vlhkost se ze zdí neztratí – pořád do nich totiž bude prostupovat voda vzlínající ze zeminy pod základem. V takovém případě pomůže jen podřezání domu a vložení nové izolace mezi zdivo a jeho základ. To už je ale práce pro odborné firmy a řemeslníky.

Když kolem stavby vede chodník z betonových dílců, může sloužit jako opora pro zásypový kámen. Jestli je ale kolem domu hlína (trávník), bude nutné olemovat výkop zahradními obrubníky. Na to myslete předem a upravte výkop tak, aby šly obrubníky na jeho okraj zabetonovat.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 21. 3. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč