reklama

Poradíme s nastavením horní frézky

Přesné a rychlé nastavení horní frézky trápí hodně kutilů. Na následujících fotografiích a v textu si popíšeme, jak rychle a přesně frézku nastavit. Až na drobné detaily se nastavení horních frézek provádí u většiny výrobců stejně nebo alespoň hodně podobně. Na příkladu si ukážeme nastavení drážkovací frézky, která patří mezi nejpoužívanější nástroje v truhlářské dílně.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nastavení horní frézky není žádná věda

Nastavení horní frézky. Vyplatí se preciznost

Při nastavení horní frézky buďte velmi pečliví. Nevyplatí se spěchat, protože špatně vyfrézovaná drážka se velmi obtížně opravuje. Platí zásada, že každé nastavení frézky byste si měli vyzkoušet na odpadním kusu dřeva, abyste viděli, zda je všechno v pořádku a můžete frézovat finální kus materiálu. 

Frézku si spusťte na materiál a v této poloze ji zajistěte
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Frézku si spusťte na materiál a v této poloze ji zajistěte

Než začneme se samotným nastavením horní frézky, musíme si nejprve upnout nástroj. Fréza se do hřídele upíná pomocí kleštinového mechanismu. Pomocí dvou klíčů se pak kleština dotáhne tak, aby frézu upnula a zároveň byl nástroj přesně vycentrovaný. Frézu nezastrkávejte do hřídele až na doraz, ale nechte jí vůli cca 1 mm, aby se vlivem narůstající teploty při frézování mohla rozpínat. Teď si frézku položte na materiál, do kterého budete frézovat drážku a ponořte frézu tak, aby se materiálu dotýkala.

Teď si šroubovací doraz nastavte na hloubku úběru. Doporučuje se 3–5 mm, záleží na průměru frézy
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Teď si šroubovací doraz nastavte na hloubku úběru. Doporučuje se 3–5 mm, záleží na průměru frézy

Nyní si na hloubkovém dorazu, který je na těle frézy, nastavte 0. Od této roviny si pak nastavíte hloubku drážky – třeba 5 mm. Doraz tedy vyšroubujte směrem od 0 do 5 mm výše a zajistěte. Teď máte frézku nastavenou na frézování 5 mm hluboké drážky. Jednoduché, že?

Pro paralelní frézování s hranou materiálu vždycky použijte dodávané pravítko
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pro paralelní frézování s hranou materiálu vždycky použijte dodávané pravítko

Když už máte nastavenou hloubku drážky, určitě si budete chtít nastavit i vzdálenost drážky od okraje výrobku – třeba desky. Tohle není žádná věda. Na materiálu si označte místo, kde chcete drážku mít, a pak si na tuto úroveň nastavte paralelní pravítko, které se dodává s každou frézkou. Uvolněte šrouby pravítka, posuňte frézu na vyznačené místo a pak šrouby dotáhněte. Doporučujeme udělat zkušební frézování na odpadovém kousku materiálu a nastavení frézy případně upravit. Výborná jsou paralelní pravítka s jemným nastavením. Ta umožňují pohodlné doladění pravítka po krocích 0,1 mm.

K čemu je ta divná věc na těle frézky?

Možná jste si už poznali, že dělat hlubokou a širokou drážku v jednom kroku není vůbec dobré. Frézka se pálí, nestačí výkon motoru, kvalita drážky je mizerná… Hluboké a široké drážky se proto musí frézovat několikrát. Když má mít drážka hloubku třeba 1,5 cm, je lepší frézovat jí postupně třeba po 5 milimetrech. Právě k tomu slouží speciální nastavovací kolečko, kterým je většina fréz vybavena. Jak si poradit s ním?

Nastavení postupného úběru

K nastavení postupné úběru materiálu slouží speciální kolečko, které má na sobě obvykle další tři šroubky.  Šroubky nejsou v rovině, ale každý je o trošku více nebo méně zašroubován. Právě tyto šroubky slouží jako zarážky při nastavení postupného úběru (hloubky) frézovaného materiálu. Nejvíce zašroubovaný šroub bývá typicky nastaven na hodnotu 0. Další dva šrouby jsou nastaveny s různým výškovým rozestupem, který odpovídá rozdílu v hloubce frézování. Jsou-li od sebe šrouby výškově posunuty o 5 mm, pak i rozdíl v hloubce frézování bude 5 mm.

Tyto tři šrouby slouží pro nastavení postupného úběru třísky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tyto tři šrouby slouží pro nastavení postupného úběru třísky

K čemu je to dobré? Abyste nemuseli složitě přestavovat a odměřovat hloubku frézy pokaždé, když budete třeba ve dvou krocích frézovat hlubší drážku, stačí mezi jednotlivými pracovními kroky jen otáčet předem nastavenými šrouby, a tím si jednoduše měnit výšku dorazu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 26. 2. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč