reklama

Naučte se pracovat s kamnářským tmelem

Oprava kamen je záležitost, kterou obvykle svěřujeme do rukou odborníkům. Některé opravy ale můžeme doma realizovat sami – jako například popraskané šamotové cihly uvnitř topeniště, kde bude stačit praskliny zatmelit. Čím a jak vám vysvětlíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oprava kamen kamnářským tmelem je nutná kvůli vlastní bezpečnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava kamen pomocí kamnářského tmelu

Topeniště obvykle tvoří šamotová vyzdívka, která může být v kamnech umístěna napevno, nebo může být rozebíratelná, skládaná ze šamotových tvarovek.

Materiály, z nichž jsou kamna vyrobena, čelí při provozu extrémním podmínkám. Rychlý ohřev, žár, často ne zcela správný způsob topení i nápor na mechanické součásti kamen – to vše zkouší jejich odolnost a výdrž, i kdyby byla vyrobena sebekvalitněji.

Kamna je nutno nechat vychladnout a vyčistit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamna je nutno nechat vychladnout a vyčistit

Postupem času se opotřebovává především šamotová vyzdívka. Zjistíte-li její poškození, je nutné vydrolený či prasklý díl vyjmout a nahradit novým. Stejně tak je nutné sledovat vznikající praskliny v šamotových cihlách. Všechny poškozené a vyměňované šamotové dílce je pak vhodné zaspárovat šamotovým tmelem, který zajistí dokonalé spojení tvarovek.

Popraskaný šamot nebo cihly uvnitř krbu a kamen je nutno včas řešit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Popraskaný šamot nebo cihly uvnitř krbu a kamen je nutno včas řešit

Kamnářský tmel

Speciální kamnářský tmel na anorganické bázi je určený především pro opravy trhlin nebo pro utěsnění spár bez dilatace, které jsou nepřetržitě vystavené vysokým teplotám 1 100 °C, nebo jednorázové teplotě do 1 500 °C. Po zaschnutí má černou barvu a nebělá. Má vynikající přilnavost k mnoha typům stavebních materiálů, obzvláště k ohnivzdorným materiálům. Po vytvrzení vytvoří trvale pevný spoj. Tento tmel je nehořlavý.

Chystáte se na opravu kamen? Oprava kamen, resp. trhlin a prasklin při montáži, spojování, opravy protipožárních dveří, topných zařízení, kamen, krbových topenišť, pecí a podobně by se nemohla nikdy realizovat, pokud byste neměli správný opravný prostředek. A tím je kamnářský tmel, který utěsňuje a vyplňuje spáry vystavované vysokým teplotám až 1 500 °C.

Kamnářský tmel nepoužívejte na polypropylen (PP), polyetylen (PE), teflonové povrchy a na materiály, které jsou neustále vystaveny vlhku. Oproti tomu skvěle přilne k betonu, cihle, kamenu a kovům.

Kartuši nasaďte do aplikační pistole
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kartuši nasaďte do aplikační pistole

Oprava kamen tmelem

Co budete potřebovat?

  • vytlačovací pistoli
  • kamnářský tmel
  • špachtli
  • smetáček
  • kartáč

Nejprve odstraňte nezpevněný materiál ve spárách, které bude potřeba tmelit. Použijte tvrdý ocelový kartáč a zbavte místo pro opravu kamen od prachu, mastnoty a oleje. Pokud se šamotové cihly drolí a vypadávají, vyměňte je za nové.

Připravte si kamnářský tmel a nasaďte ho do aplikační pistole. Podle šířky spáry seříznete špičku kartuše a poté naneste potřebné množství tmelu přímo do trhliny nebo spáry. Pro úpravu a vyhlazení tmelu v poškozených místech použijte špachtli. 

Tmel rozetřeme a začistíme špachtlí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tmel rozetřeme a začistíme špachtlí

Po aplikaci tmel vytvrdne za 24 až 96 hodin podle tloušťky vrstvy. Pokud se oprava kamen povedla, je možné již druhý až třetí den v kamnech zatopit. V případě, že chcete vnitřek kamen vyladit do původní barvy, se dá kamnářský tmel přetírat.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC Marca Czech Republic s.r.o.; chatar-chalupar.cz; obchodprodilnu.cz

Publikováno: 29. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová