reklama

Zbavte se hlodavců jednou provždy

Návnada na hlodavce je velkým pomocníkem v boji s nezvanými návštěvníky, kteří hlavně v zimním období okupují naše chaty a chalupy. Někdy postačí obyčejná pastička. Jestliže chceme ochránit větší prostor, musíme přistoupit k účinnější formě hubení hlodavců, pomohou nám jedové pasti. Jak je právně namíchat a kam umístit? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Návnada na hlodavce pomáhá v boji proti myškám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Návnada na hlodavce na chalupu

S příchodem zimy se nám do domů, chat a chalup stěhují nejrůznější menší či větší živočichové. Asi nejvíc nepříjemnými nezvanými návštěvníky jsou hlodavci. Nejjednodušší by bylo pořídit si kočku. Na chalupě, kde však nebydlíme celoročně, kočka zkrátka sama být nemůže. Musíme se tedy uchýlit k zaručeným a osvědčeným alternativám, které jsou časem prověřené. Návnady na hlodavce na chalupu existují různé. Záleží jen na nás, které dáme přednos.

Dříve se používaly převážně drátěné pastičky na dřevěném podkladu. Každý z nás je zná. A každý z nás si moc dobře pamatuje, jak nešikovně se nastavovaly. Nejen, že se při nastavování můžeme poranit, a když nenatáhneme drátky opravdu jemně, může hlodavec návnadu sežrat a pastička ani nesklapne.

Existují jiné návnady na hlodavce, které jsou účinnější i jednodušší na ovládání, a navíc se do nich nemohou chytit naši domácí mazlíčci. Jednou takovou je plastová pastička na myši. Velice jednoduše se nastavuje. Návnada se vkládá do malého košíčku, a jakmile se myška jen dotkne námi připravené návnady, pastička okamžitě sklapne. Jako návnada se nejčastěji používá kousek salámu či sýra. Tyto potraviny však brzy vyschnou, tím pádem ztratí své aroma a stávají se pro hlodavce neatraktivními. Můžeme použít i různé obiloviny jako např. slunečnici nebo kukuřici. Perfektní návnadou je však nastražený opálený chleba. Dlouho a pronikavě voní a pro myšky je velmi lákavý.

Klasické pastičky na myši někdy nezabírají
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klasické pastičky na myši někdy nezabírají

Pastičky na myši se hodí opravdu jen na chalupu nebo malou zahradu. V případě, že potřebujeme ochránit větší prostor, je dobré přistoupit k jedovým návnadám. Základní jedová návnada se připravuje pomocí návnadového materiálu, jako je např. obilovina či ovesné vločky, do kterých přidáme jed na myši. Směs mícháme v poměru 1 díl jedu a 3 díly návnady. Vše musíme důkladně promíchat a vložit do podkladové misky. Připravenou návnadu pak umisťujeme na místa, kam se nedostanou naše děti nebo domácí zvířátka. Jedno návnadové místo pobírá prostor o rozloze zhruba 10 m².

Obilovinu smícháme s jedem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obilovinu smícháme s jedem

Nástrahové granule jako návnada na hlodavce

Komě klasické návnady můžeme používat i nástrahové granule. Tyto granulky jsou obalené ve slabé voskové vrstvě, tudíž vydrží na svém místě opravdu dlouho. Nerozpouští se ani ve vlhkém prostředí. Opět je však musíme umístit mimo dosah dětí i našich domácích mazlíčků. Jako návnadu na hlodavce můžeme použít i měkké návnady, které příjemně voní po kakau a vanilce. Návnady jsou velmi lákavé a navíc obsahují látku, která domácí zvířata vyloženě odpuzuje. Jestliže i přesto naši mazlíčci i malé děti návnadu nedopatřením pozřou, vyvolává to u nich zvracení. Jed se tak nedostane do jejich zažívacího traktu. Návnadu na hlodavce umisťujeme spíše do rohu místnosti, aby nedošlo k jejímu mechanickému poškození. Alternativní volbou mohou být nejrůznější deratizační stanice na hlodavce, kam vkládáme jedovou nástrahu např. ve formě měkkých gelových polštářků. Myši do ní jednoduše zalezou a nástrahu pozřou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 19. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová