reklama

Vánoční stromeček potřebuje stojan. Jak ale do stojanu stromek dostat?

Než se rozzáří dětské oči i světýlka na vánočním stromečku, je potřeba jej přinést, usadit do stojanu a nazdobit. U každého živého stromku je v 99 % nutná úprava vánočného stromku, protože se prostě do stojanu nevejde a nevejde. To bude chtít sekyru a můžeme se vrhnout do práce.

Úprava vánočného stromku

Poklidnému vánočnímu času u rozsvíceného stromečku předcházejí dny plné hektických příprav a chystání všeho potřebného. Mezi ty potřebné přípravy patří sehnání stromečku – pokud bazírujeme na živém stromku. Po donesení domů musíme usadit stromeček do stojanu a začít zdobit. A právě tady už přichází první zádrhel, a tím je úprava vánočného stromku, protože v drtivém procentu případů uříznutý kmínek do stojanu nenacpeme.

Useknout stromek v lese se nám dnes beztrestně opravdu nepovede. Pro živý stromeček musíme k prodejcům, kteří své zelené a stříbrné poklady "parkují" před nejrůznějšími obchodními centry. Ti nám pak podle přání mohou stromek upravit. Úprava vánočního stromku většinou obnáší přiříznutí kmínku na potřebnou délku, osekání nevhodných větví nebo ofrézování spodní části kmínku, aby se vešel do stojanu. Každý totiž doma nemá sekeru, s níž by mohl úpravu vánočního stromku realizovat a zkoušet to v kuchyni na podlaze nožem či sekáčkem na maso není jaksi to pravé ořechové.

Pokud ale doma máme ruční sekeru, stromek si zvládneme upravit sami. Protože je potřeba, aby se kmínek vešel do průměru stojanu, můžeme nejsilnější spodní část seseknout do špice, a tím zmenšit průměr kmínku. Šťastni ti, kdo mají stojan na vánoční stromek polohovatelný a je jim vcelku jedno, jak "tlustý" kmen jejich vánoční stromeček má.

Pro osekání kmínku se hodí spíš menší typy sekery. Doporučujeme hledat typ s perfektním vyvážením čepele a topůrka, který se ideálně hodí pro štípání polen o průměru do 10 cm. Taková sekera bude vhodná i pro úpravu vánočního stromku. Při nákupu vhodného nástroje vybírejte rozhodně povrch topůrka, který zajišťuje bezpečnější držení, zvýšení rychlosti švihu a tlumení nárazů. Může nést označení 3D. Práce tak bude bez zbytečných úrazů a efektivní.

Velmi lehké a pevné topůrko činí sekeru téměř nerozbitnou. Nemusíme se tedy bát, že sekera upadne a poškodí se nárazem do tvrdých povrchů. Dalším kritériem pro výběr nástroje je zahnutý konec topůrka. Ten zabraňuje vyklouznutí z ruky, což ze sekery dělá v podstatě velmi bezpečný nástroj. Malou sekeru využijete i pro další úkony během roku, je ideální pro přípravu třísek na podpal, sbalíte ji i na dovolenou pod stan.

Sekery Fiskars čtvrté generace slouží pro nejrůznější způsoby opracování dřeva, sekání, tesařství a prosekávání. Tyto stré sekery několika velikostí jsou vhodné pro všechny úkoly přípravy dřeva. Vybereme si velikost sekery podle úkolu, který nás čeká.

Pro zpracování menších kusů dřeva je možné si vybrat jakoukoli z našich menších seker. Sekera X5 je díky své velikosti ideální pro přenášení, sekery X7 a X10 jsou univerzální sekery pro přípravu menšího dřeva a třísek.

Jak si vybrat tu správnou sekeru, aby byla úprava vánočného stromku dokonalá?

Bude se nám hodit univerzální sekera, která je lehčí a menší než sekery štípací. Univerzální sekery jsou ideální pro zpracování malých a středních špalků, stejně jako pro přípravu třísek na podpal. Tyto sekery jsou také dobrými pomocníky při kempování anebo právě na podobné jednorázové akce, jako je úprava vánočního stromku do stojanu.

Univerzální sekery mají lehčí a menší hlavy. Čepel není tak výrazně klínovitá jako u štípacích seker. Pro zpracování menších kusů dřeva je možné si vybrat jakoukoli z menších seker. Sekera X5 je díky své velikosti ideální pro přenášení, sekery X7 a X10 jsou univerzální sekery pro přípravu menšího dřeva a třísek.

Zdroj informací: www.fiskars.cz, 

Publikováno: 21. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Fiskars (foto), Profil autora: Martina Pilzová