reklama

Řežte okapy tak, abyste je nezničili

Při řezání okapů je důležité vyhnout se jedné věci, alespoň tedy v případě, že dělíme pozinkované lakované rýny. Největší chybou je dělit takový plech flexou. Daleko lepší, i když ne tak rychlé, je řezat okapy pomocí pilky nebo nůžek na plech. Ukážeme si, jak při tom postupovat. A prozradíme také pár triků, jak si práci ulehčit.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při řezání okapů je důležitá přesnost (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Flexu nikdy

Při řezání okapů, zvlášť těch, které jsou z pozinkovaného plechu a lakované, v žádném případě nepoužíváme úhlovou brusku s řezným kotoučem. Důvod je prostý. Při řezání flexou se uvolňuje velké množství tepla, což spolehlivě naruší barevný povrch rýny. A co hůř, dojde také k narušení pozinkované antikorozní úpravy, takže plech pak začne v místě řezu velmi rychle korodovat. Proto se použití flexy vyvarujte. Používat úhlovou brusku na řezání plechů ostatně zakazuje většina výrobců střešních krytin a okapových systémů.

Co budete potřebovat:

  • pilku na železo
  • nůžky na plech
  • olej
  • malířskou pásku

Základní pomůcka pro dělení rýn a svodu – obyčejná pilka na železo
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Základní pomůcka pro dělení rýn a svodu – obyčejná pilka na železo

Nejprve je nutné si místo řezu označit. Na rýnu můžete kreslit obyčejnou tužkou nebo fixou. Při řezání okapů a svodů je nutné dodržet kolmost řezu, což je problém právě u kruhových svodů dešťové vody. Proto si můžeme pomoci malířskou páskou, kterou si naznačíme místo řezu. Páska nás při řezání povede, a pokud ji nalepíme rovně, budeme mít také záruku kolmého řezu.

Ocaska práci urychlí
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Ocaska práci urychlí

Při řezání okapů je dobré mít po ruce pomocníka, který nám pomůže dlouhou rýnu podržet. Úplně nejjednodušší způsob je řezat okapy obyčejnou pilkou na železo. Musí mít ostrý plát, který před řezem namažeme olejem – ostří plátku tak vydrží v kondici mnohem déle. Jinak s pilkou pracujeme tak, jako bychom řezali obyčejný plech. Není na tom nic těžkého. Ruční pilku můžeme osadit obyčejným listem na železo nebo bimetalovým plátkem. Ten je sice dražší, na druhou stranu vydrží déle. Místo pilky na železo můžete samozřejmě použít i kvalitní nůžky na plech. Při stříhání delších svodů je s nimi ale práce trošku komplikovanější.

Páska nám pomůže udržet rovinu řezu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Páska nám pomůže udržet rovinu řezu

Ruční pilka na železo brzy přestane bavit, zvlášť když musíme řezů provést několik. Pomoci si můžeme elektrickou pilkou – ocaskou. V takovém případě se ale vyplatí postupovat trošku jinak. Ocaska může při odskočení okap poškodit, takže řežeme nejprve asi 3 cm od vyznačené linie řezu. Pro přesnější nařezání si můžeme místo řezu nejprve naznačit ruční pilkou a potom rýnu doříznout ocaskou. Až takto rýnu uřežeme, nůžkami na plech celý řez srovnáme. Jde sice o jeden pracovní krok navíc, ale kdo nemá s klempířinou zkušenosti, může si takto práci usnadnit. Stejně jako u ruční pilky, tak i u ocasky je důležitý ostrý list ošetřený jemnou olejovou vrstvou.

Místo řezu doporučujeme přetřít speciální barvou, která se dodává ke každému okapovému systému. Řez je pak nejen estetičtější, ale zároveň získá další ochranu proti korozi. Při práci, ať už s ruční pilkou, nebo ocaskou, nezapomeňte na ochranné pomůcky – brýle a rukavice. Otřepy vniklé při stříhání plechu nebo jeho řezání jsou velmi ostré a hravě vás dokážou pořezat.

Z pracoviště taktéž odstraňte všechny „špony“, které mohou být nebezpečné zvlášť pro domácí zvířata. Okapové svody i žlaby se dodávají zabalené ve fólii. Rýny se dají řezat i s ochrannou fólií, odstranit ji můžete až poté, co s dělením skončíte.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 20. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč