reklama

Hledáte nejlepší sekeru na štípání dřeva? Pozor, ať se nespletete

Jasně, jde to i štípačkou, ale klasika pro štípání dřeva je pořád ještě sekera, zvlášť když potřebujete naštípat menší množství dříví. V následujícím textu si řekneme něco o tom, jakou sekeru na práci vybrat, na co si dát pozor, jak z neznalosti zničit i nejlepší kalač nebo jak sekery skladovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalač, jeden z nástrojů na štípání dřeva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Štípání dřeva klasickou sekerou

Obyčejná sekerka se hodí především pro přípravu podpalového dřeva. Můžete si vybrat z celé řady takových seker v různých hmotnostních kategoriích. Při štípání třísek na podpal se nejvíce hodí jednoruční sekery. Vybrat si můžete klasické provedení s dřevěným topůrkem, nebo moderní topůrka ze skelných vláken. Jednoruční sekery jsou výborné na štípání odřezků desek. Kmen s ní pochopitelně nerozštípnete.

Menší sekerka je ideální na přípravu třísek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Menší sekerka je ideální na přípravu třísek

Dvouruční sekery

Větší a korpulentnější sestrou jednoruční sekery je sekera dvouruční. Logicky je větší a těží. Hodí se ale ke štípání dřeva? Moc ne. Protože kmen s ní nerozštípnete, třísky nenasekáte, ale výborná je například na kácení menších stromků nebo na odvětvování kmenů. Jinak, podobně jako ve výše popisovaném případě, můžete zakoupit dvouruční sekeru s klasickým topůrkem i moderní sklolaminát.

Dvouruční sekera má užší tělo než kalač a hodí se na dřevorubecké práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dvouruční sekera má užší tělo než kalač a hodí se na dřevorubecké práce

Štípací sekera alias kalač

Konečně se dostáváme ke kalači, který se na štípání dřeva, respektive špalků, hodí nejlépe. Jak poznat dvouruční sekeru od kalače? Jednoduše. Kalač má jiný tvar špice, který připomíná klín. Navíc je celá kovová část mnohem širší, a to právě proto, aby hrot po nárazu do dřeva způsobil jeho rozštípnutí. Kalače se prodávají v několika hmotnostních kategoriích, ty nejtěžší mají kolem 5 kg. Čím větší hmotnost, tím větší štípací síla, ale zároveň i větší fyzické nároky na obsluhu.

Typický tvar štípací sekery neboli kalače
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typický tvar štípací sekery neboli kalače

Jak s kalačem pracovat a jak ho zničit

Štípání dřeva kalačem je snadné. Kalačem neboli štípací sekerou se míří ke kraji štípaného špalku, kde nejsnáze dojde k jeho rozštípnutí. Obsluha musí pří práci s kalačem stát rozkročmo, aby se sekera v případě, že mine cíl nebo ze špalku sklouzne, netrefila obsluhu do nohy.

Častou chybou je využívání kalače jako kladiva pro zarážení štípacích klínů do dřeva. Takové počínání většinou vede k tomu, že kalač zničíte – praskne jeho kovová část v místě, kudy prochází topůrko. K použití kalače jako kladiva jsou určené speciální štípací sekery a jejich výrobce tuto možnost musí garantovat.

O nářadí se starejte

Když už sekerky a kalače odvedou kus práce, je dobré se o ně také postarat. Sekery se často dodávají v pouzdrech, a právě v nich je můžete skladovat. Sekerky nenechte zmoknout a neskladujte je ani ve vlhkém prostředí, protože jinak začnou velmi rychle korodovat. Zaměřte se také na stav topůrek. Nikdy nepracujete se sekerou nebo kalačem, který má topůrko poškozené. Ihned ho vyměňte, jinak si koledujete o pěkný malér. A další bezpečnostní rada pro štípání dřeva – toporo musí v sekeře nebo kalači držet pevně. V místě štípání by se kromě vás neměl pohybovat nikdo jiný, ani pes. Odlétnutá tříska nebo kus špalku může přivodit nepříjemné zranění.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 2. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč