reklama

Čím zaručeně odzbrojit uměleckého kritika? Jedinečné dílo z lopaty napoví

Každý z nás zná nářadí, které se běžně používá na stavbách, zahradách nebo v zimě při odhazování sněhu. Umělecké dílo z lopatky je však o level výš. Nápad, který odzbrojí nejednoho kritika, si právem získal obdiv široké veřejnosti.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Umělecké dílo z lopatky nás naprosto odzbrojí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dílo z lopatky, jaké svět neviděl

Umělecké dílo, jako výtvor vyrobený člověkem, může mít nejrůznější podobu. Záleží pouze na individuálním cítění každého jedince. Není proto žádným divem, objevíme-li například i takový skvost, jakým je dílo z lopatky. Někdo by mohl říct, že lopata a krása nejdou ruku v ruce. Drobnými úpravami se však i z takového náčiní může stát dílo, které potěší oko i duši.

Materiál a potřebné nářadí:

  • stará kovová lopatka
  • plazmová řezačka
  • aku vrtačka

Umělecké dílo z lopatky vzniká pomocí plazmové řezačky. Jedná se o velice jednoduchý nástroj, který vydává rovnoběžný plazmový paprsek. Paprsek je výborným pomocníkem pro přesné a čisté řezání kovů. Místo řezu již není potřeba brousit. K plazmové řezačce je připojen vzduch, který odfoukne odřezaný materiál. Na lopatce tak vznikne krásný čistý řez.

I nová krásná lopata může být během pár okamžiků proměněna v naprostý skvost. Na zcela nové lopatě dosáhneme čistších řezů a celkový výsledek by mohl být velice zajímavý. Výroba uměleckého díla začíná u obyčejného fixu. Lopatu si rozdělíme na dvě stejné poloviny a na každou si nakreslíme šablonu, podle které budeme odřezávat přebytečný materiál.

Nejprve musíme na lopatu nakreslit šablonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Nejprve musíme na lopatu nakreslit šablonu

Ve chvíli, kdy máme šablonu hotovou, můžeme se pustit do vytváření uměleckého díla. Bezpečnost je vždy na prvním místě, proto si nezapomeneme vzít ochranné brýle. Pohled do plazmového paprsku může naše oči nemile unavit. Následně uvedeme plazmovou řezačku do chodu a pustíme se do odřezávání přebytečného materiálu.

Pomalými jemnými tahy kopírujeme šablonu. Ve chvíli, kdy máme obtaženy veškeré linky šablony, provedeme kontrolu lopatky. Místa, která obsahovala větší množství materiálu, jsou krásně odstraněna. Naopak místečka, kde je materiálu velmi málo, nemusí hned odpadnout. Vezmeme si tedy malé kladívko a drobounký přebytečný materiál odstraníme.

Řežeme plazmovou řezačkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Řežeme plazmovou řezačkou

Jakmile odstraníme veškerý materiál, který nemá na lopatce co dělat, máme na výběr. Buď necháme dílo z lopatky tak, jak je, nebo můžeme řezaná místa navíc obrousit. Aby byla krásná lopatka opravdu zářivá hned na první pohled, můžeme její povrch potáhnout např. mosazí. Využijeme rozdílného bodu tavení obou materiálů. Ve chvíli, kdy se nahřeje plocha železné lopatky, spustíme kartáč a povrch brousíme. Během opravdu malé chvilky získáme krásné umělecké dílo z lopatky, které nám bude závidět naprosto každý.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 25. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová