reklama

Jste připraveni na zahradní grilování?

Terasy, zahrady a balkony po zimním spánku opět ožívají, majitelé je krášlí a vylepšují, protože ten čas, kdy tyto prostory budou moct v rámci společenských dýchánků zazářit, se kvapem blíží. A co by to bylo za rodinnou sešlost či přátelské setkání, kdyby se nerozpálil gril a nepřipravila se nějaká dobrota?!

i (Zdroj: Depositphotos)
Volný čas, jídlo, lidé a svátků precizní. Muž vaření masa na grilu na oběd v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Bez grilování by to snad ani nebylo ono! Takže tu máme zásadní otázku: Jste na grilovací sezonu připraveni? Máte vybraný ten správný gril? Jestli ne, potom je nutné se zamyslet nad tím, který by se hodil právě pro vás!

Grilujte na dřevěném uhlí!

Gril na dřevěné uhlí doceníte v případě, že plánujete grilovat někde na pikniku nebo na menší terásce. Dá se vybrat i opravdu malý model grilu, který se lehce přenese, a postavit se potom může prakticky kamkoliv, samozřejmě vyjma míst, kde se nachází něco hořlavého – měl by být umístěn na rovném povrchu, dál od keřů a stromů a taktéž mimo dosah zvídavých dětí. To jsou ale jediné komplikace, dále už nepotřebujete nic, žádná elektřina, žádný plyn, pouze rozpálíte oheň. Nevýhodou těchto grilů je ale poměrně silná pachová stopa, podle kouře poznají všichni široko daleko, že grilujete, nepříjemné je také to, že odkapávající tuk vytváří škodlivé spaliny.

Ti, co těmto grilům fandí, však dodávají, že pokrmy připravené na dřevěném uhlí mají neopakovatelnou chuť a aroma. Dalším kladem je i to, že se obvykle jedná o grily, které pořídíte s nejmenší investicí. Poměrně náročné je však čištění, musíte nějak naložit s popelem, a ne každému vyhovuje manipulovat s otevřeným ohněm. Ten by se mimochodem nikdy neměl rozdělávat technickým lihem, vždy jen speciálním podpalovačem. Jestli se tedy oddáváte grilovacím radovánkám pouze příležitostně, máte velkou zahradu, kde nikoho nebudou iritovat výpary z grilování, a obecně chcete mít gril připravený i pro strýčka příhodu, vybrat si tento druh není vůbec špatná volba.

i (Zdroj: Depositphotos)
Gril na dřevěné uhlí představuje pro mnohé samotný symbol grilování

Plynová grilovací raketa

Je rychlý, spolehlivý a hodí se na větší akce, bez dlouhého postávání u grilu připravíte pochoutky klidně i pro šest až deset lidí. Plynový gril bývá doporučován pro začátečníky. Hořáky se dají snadno regulovat, teplotu pak máte plně pod kontrolou. Některé plynové grily připomínají přímo přenosný plynový sporák, mají i část s plotýnkou, kde můžete například uvařit brambory nebo ohřát vodu. Je však nutné počítat s tím, že jde o větší modely, takové, které jen tak do osobního auta spolu s dalšími členy rodiny nenaložíte.

Pokud zrovna netrpíte předpojatostí k plynu (v tomto případě k propan-butanovým lahvím), lze jej považovat za maximálně bezpečný. Žádný otevřený oheň a žhavé uhlíky, žádný kontakt s palivem a tudíž ani karcinogenní látky, prostě velmi komfortní grilování. Za plynový gril si sice budete muset připlatit a ještě mu budete muset připravit stálé stanoviště, jinak se ale pro ty, co často grilují, určitě vyplatí.

Gril BBQ gril na propan plyn gril steaky klobása klobásy masová moučka
i (Zdroj: Depositphotos)
Velké oblibě se těší plynové grily

Elektrická klasika

Malé přenosné elektrické grily jsou úžasné v případě, že máte večer chuť na nějakou grilovanou dobrůtku a nehodláte trávit několik hodin u grilu. Zapnete jej do zásuvky a v pohodě si uděláte dva kousky sýra nebo hamburger jenom pro sebe. Jde o rychlého a praktického pomocníka, využití najde doma i venku. Použít jej můžete i na balkonu v paneláku, a to aniž byste obtěžovali sousedy kouřem. Úsporný na provoz tento druh grilů moc není, ale uživatel jistě docení možnost snadné regulace teploty. Další nespornou výhodou je i to, že se dá gril lehce udržovat, rošt setřete kuchyňskou utěrkou, nebo jej dáte do myčky. Ve výsledku jde super věcičku, ve stolní variantě poslouží i mimo sezonu, grilovat tak můžete celý rok.

stolní elektrický gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Na elektrickém grilu si jednoduše připravíte večeři pro jednoho

Grilovačka, nebo BBQ party?

V anglicky mluvících zemích nedělají grilovačky, ale rovnou BBQ, přesněji řečeno BBQ party pro více hostů. Na první pohled se tato akce neliší od grilování, jeden rozdíl tam ale přece jen je, a dost markantní. U obojího jde sice o maso a další dobroty z grilu, ale různí se délka přípravy pokrmu. Zatímco běžný gril strávníky uspokojí rychle, v řádech desítek minut, u těch barbecue se poměrně načekají, třeba i dvanáct hodin! Tepelná úprava při BBQ probíhá totiž za přítomnosti kouře při nízké teplotě okolo 110 °C, kdežto grilování vyžaduje žár nad 160 °C. Máte-li čas a chuť pořádat hodně dlouhé večírky, můžete si zakoupit i speciální grily na BBQ, pořizovací cena je zde ale vyšší.

BBQ
i (Zdroj: Depositphotos)
Plánujete grilovat, nebo pořádat barbecue party?

Grilovací tipy

  • Olej je základ, potraviny jím potírejte potraviny krátce před grilováním, aby se zbytečně nepřichytávaly k roštu. Oleje však nesmí být moc a je vždy třeba zvolit takový, který snáší vysokou teplotu, to znamená například olej řepkový či slunečnicový, případně rýžový nebo olej lisovaný z jadérek hroznového vína.
  • Maso, které plánujete hodit na gril, by mělo mít pokojovou teplotu – to z mrazáku se na grilování moc nehodí. Z masa se totiž uvolní velké množství šťávy, takže hrozí, že výsledný pokrm bude suchý. Když už po něm sáhnete, rozmrazujte jej pozvolna v lednici.
  • Nepodceňujte vybavení! Rukavice, zástěra a hlavně nástroje s dlouhou rukojetí, pomocí kterých se pokrmy dají bezpečně obracet, to je základ výbavy každého milovníka grilování. Jinak řečeno, bez grilovacích kleští ani ránu, propichovat maso vidličkou nebo nožem se nevyplácí, ztrácí zbytečně šťávu a je pak vysušené.
Vyprázdněte piknikový stůl, kostkované ubrusy, mřížky, gril BBQ nástroje
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez správného vybavení se držte od grilu dál!
  • Zavřít, nebo otevřít? To je otázka, kterou zná řada těch, co někdy postávala u grilu. Obecně platí, že na tenké plátky masa či zeleniny je lepší nechat gril otevřený, na ty vyšší kusy masa je určitě lepší jej zavřít. Záleží ale také na druhu grilu. Na dřevěném uhlí je lepší zavírat gril při každém použití, jinak by grilování trvalo velmi dlouho. Oproti tomu na plynovém grilu se tohle vůbec nemusí řešit, teplota je na něm stálá, takže stahovat poklop není nutné.

Zkuste si doma vyrobit vlastní dřevěné uhlí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 5. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text) Depositphotos (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková