reklama

Péče o trávník v období sucha

Každoroční činností od konce dubna je pravidelné sekání trávy. Jenže stále častější jsou dlouhotrvající suchá léta bez srážek, a tak trávníky velmi trpí. Pokud potřebujeme opravdu vyjet se sekačkou do terénu, pak sekáme takovým způsobem, abychom v zeleném koberci zadrželi alespoň nějaké množství vody. Kombinací několika činností tak můžeme úplně zabránit tomu, aby se trávník přeměnil v poušť, kde není život.

i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o trávník v období sucha (Zdroj: Depositphotos)

Sucho představuje problém, který sužuje nejen záhony, kde jsou vysazeny trvalky, letničky, zelenina či další pro nás prospěšná vegetace. Velkým problémem je suché období i pro trávník, protože posekaný koberec může sluneční záření úplně vypálit. Pokud máme dostatek prostředků pro provádění důsledné péče, pak máme aspoň částečně vyhráno.

V suchu se trávník bez sekání obejde

Déletrvající doba bez dešťových přeháněk má na trávníky velmi negativní vliv. Přírůstky se začnou zmenšovat hlavně tehdy, když jsou velmi teplé noci a nedojde tedy k vytvoření rosy. Ta zelený koberec podporuje alespoň v částečném růstu. Mnoho týdnů bez vláhy při sekání může trávník proměnit ve zcela vyschlou poušť, kterou nezachrání už ani vydatné zalévání zavlažovacím systémem. Proto je vhodné trávník alespoň jednou za dva dny zalévat mírným proudem vody. Velké množství vláhy se do již proschlé půdy nemůže vsáknout a odteče pryč bez jakéhokoliv užitku. Samozřejmě, že zalévání trávníků může být omezeno i platnými obecními vyhláškami.

Sekání trávy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Trávu sekejte průběžně a nezapomínejte na pravidelnou zálivku a závlahu

Sekání a suché období

Trávník vždy sekáme takovou sekačkou, která má řádně nabroušený a vyvážený nůž. Tupá žací čepel drtí konce stébel tak, že jejich vršky zažloutnou a vypadá to, jako by již zelený koberec zasychal. Kromě toho nevyvážení nože poškozuje sekačku, hlavně pak hřídel motoru.

Pokud je tráva dlouhá a hustá, v suchu je (tedy pokud potřebujeme pokosit) vhodné nastavit žací výšku minimálně na čtyři centimetry, tím se zabrání vypálení trávníku zanedlouho po sečení a zelený koberec nebude ztrácet drahocennou vláhu. Velké množství nasekané zelené hmoty namulčujeme ve slabé vrstvě mezi řádky zeleniny, mezi brambory nebo pod keře. Ale pozor, opravdu jen ve slabé vrstvě. Silné namulčování je špatné, podporuje výskyt slimáků, kterým se v těchto místech pak velice dobře daří a během nocí dokážou provádět nájezdy na vegetaci v zeleninové zahrádce, kde nepohrdnou ničím. Trávníku také hodně pomůžeme sekáním tak, že vytváříme ostrůvky s neposekaným porostem. Zde je ideální útočiště pro drobný hmyz, trávník kromě toho zase sucho lépe zvládá.

Sekačka na trávu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Trávu sekejte na výšku alespoň 4 cm, nižší trávník se velmi brzy spálí

Mulčování trávníku sekačkou

K zachování vláhy v trávníku pomáhá při sekání také mulčování. Stroj při použití této technologie vždy nastavíme tak, aby byl trávník zkracován maximálně o jednu třetinu. Do vyhazovacího kanálu pak instalujeme mulčovací klín a můžeme jít sekat. Kosená hmota je tvarovanou zarážkou ve vyhazovacím kanálu sekačky vracena k dalšímu rozsekání a natlačena zpět do trávníku. Pokud je sečení prováděno takto, pak trávníku neškodí, ale musí být vždy prostřídáno se sběrem. Když je po mulčování období bez deště, tak nesečeme a čekáme, až trávník zase po deštích začne nabývat na síle. Nikdy nemulčujeme přerostlou travní hmotu, protože její velké množství by trávníku neprospělo. Výsledkem bývá vznik nehezkých holých míst, která musíme dosít.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Posekanou trávu využijeme jako výborný mulč

Několik rad na závěr

  • Snažíme se sekat tak, abychom trávník neskalpovali. Nastavení sekačky na nejnižší výšku strniště je pro zdraví trávníku nevhodné, kromě toho odlákáme všechen užitečný hmyz, který zde žije.
  • Pokud je to v našich silách, snažíme se trávník v suchých obdobích alespoň trochu zalévat.
  • Pro sečení jsou obecně nejvhodnější vřetenové sekačky, protože mají čistý řez.
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Dbejte na to, aby měla sekačky vždy dobře nabroušené žací nože

Publikováno: 15. 5. 2020, Autor: Jaromír Malich (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaromír Malich