reklama

Mikronářadí - malé, ale šikovné

Možná, že jste už také viděli za výlohou některého z obchodů s nářadím drobné vrtačky a jiné nástroje, které vypadaly „jako pro panenku“. Nad jejich poměrně vysokou cenou jste v tom případě asi vrtěli hlavou: co všechno se dnes pro ty děti nevyrábí. Omyl, ono nářadí totiž patří do třídy „mikro“ a „mini“ a je určeno pro dospělé, a dokonce pro náročné uživatele, nejčastěji z řad modelářů.

Mikronářadí - malé, ale šikovné

U takzvaného mikronářadí se podařilo využít dvou známých fyzikálních zákonů. První z nich vychází ze skutečnosti, zjednodušeně řečeno, že točivý moment stoupá s otáčkami. Znamená to, že pokud například pro vyvrtání otvoru nebo odbroušení materiálu použijeme vysokootáčkový stroj, nemusí mít nijak vysoký výkon. A druhá příhodná okolnost je vhodná charakteristika stejnosměrných motorů v sériovém zapojení (statorové cívky jsou zapojeny do série s kotvou). U těchto motorů se stroj bez zatížení dostává do velmi vysokých otáček; ty při záběru nástroje klesnou, ale moderními elektronickými obvody se dá docílit stabilizace otáček ve velkém rozsahu zatížení.

Firma Dremel, založená v roce 1932 Albertem J. Dremelem, která se stala od roku 1993 jednou z divizí společnosti Robert Bosch GmbH, se specializovala na vývoj a výrobu mikronářadí shodného názvu. V průběhu let, od založení firmy v roce 1932 až dosud, uvedla firma na trh množství nejrůznějších elektrických strojků, s žádným však neměla takový úspěch jako s mikronářadím.

Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné

Starší typy s konstrukcí z bakelitu a kovu se od dnešních barevných značně lišily; navíc jejich výkony byly poměrně nízké.

Původní mikrovrtačka Dremel je v podstatě malá vysokorychlostní přímá bruska. Miniaturní, ale výkonný elektromotor byl původně napájen ze sítě, z transformátoru nebo z akumulátorů, dnes je dávána přednost malým a vysoce výkonným lithium-iontovým (Li-Ion) akumulátorům. Regulace otáček u starších výrobků umožňovaly odbočky transformátoru nebo vinutí, v současné době se otáčky dají měnit plynule pomocí elektronických obvodů. Nové výrobky mají nejen větší výkon než měly starší typy, ale vynikají i vysokým komfortem a moderním vzhledem daným působivými barevnými kombinacemi odolných plastů, jimiž jsou kapotovány.

Vysokootáčkové motorky (až 35 000 otáček za minutu při chodu naprázdno, kolem 20 000 při zatížení) dodávají gravírovacímu nebo brusnému nástroji vysokou obvodovou rychlost, takže úběr materiálu je i přes jeho miniaturní rozměry značný. Tato skutečnost nijak neodporuje zákonům mechaniky – jestliže např. při broušení nástrojů potřebujeme jistou obvodovou rychlost brusného kotouče, nezáleží na tom, zda průměr brusného kotouče je velký a otáčí se pomalu, nebo zda jsou otáčky vysoké a průměr kotoučku malý.

Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné

Kleština umožňuje upínání stopkových nástrojů se stopkami příslušného průměru; při výměně nástroje za odlišný se musí vyměnit i kleština.

Práce s miniaturním elektrickým nářadím má výhodu i v tom, že pohonná jednotka je menší a úspornější, brusný kotouč je skladnější a při jeho případném roztržení nehrozí úraz, jako je tomu při práci s brusným kotoučem o velkém průměru. Vysoké otáčky umožňují rovněž práce s nástroji u běžného nářadí nepoužitelnými, jako jsou gravírovací hroty nebo řezací kotoučky pro dělení skla či keramiky (obkládaček, dlaždic).

Mikronářadí používá pro vrtání, jemné broušení či leštění nejrůznějších materiálů – kovů, dřeva i plastů miniaturní výměnné nástroje se stopkami od 0,8 do 2,2 mm upínané pomocí přesně vyráběných kleštin (případně sklíčidla). Mikronářadí umožňuje rovněž práce pro jiné stroje nedostupné, například broušení v těsných dutinách a nepřístupných profilech (lišty plotostřihů, zuby okružních pil a pilových řetězů).

Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné

Sklíčidlo je určeno pro nástroje se stopkou o průměru od 0,4 mm do 3,4 mm.

Mikronářadí Dremel se vyrábí ve dvou základních kategoriích: silnější typy jsou poháněny motorky na síťové napětí 230 V, příkon bývá 125 nebo 140 W, vzhled odpovídá zmenšeným klasickým vrtačkám či bruskám. Novější typy (Dremel ® 400 Series Digital) disponují vysokým komfortem: elektronickou regulací otáček s digitálním ukazatelem, konstantní elektronikou a „měkkým“ startem.

Menší typy jsou bezšňůrové – výkonný lithium-iontový akumulátor o napětí 7,2 nebo 10,8 V je zabudován v rukojeti. Přes malé rozměry jsou tyto přístroje vysoce výkonné, jejich otáčky dosahují až 35 000 ot./min. Některé typy (Dremel ® 10,8 V Lithium-Ion) jsou vybaveny digitální indikací stupně vybití akumulátoru. Součástí dodávky je nabíječka akumulátorů, která vybitý akumulátor nabije za tři hodiny.

Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné
Mikronářadí DREMEL - malé, ale šikovné

Co je Li-Ion akumulátor

Pro digitální fotopřístroje a kamery byly v devadesátých letech minulého století vyvinuty nové typy akumulátorů, které oproti tehdy nejrozšířenějším akumulátorům NiCd měly nízkou hmotnost, malé rozměry, až třikrát vyšší hustotu „uskladňované“ energie, malé samovybíjení a neobsahovaly žádné škodlivé látky (v NiCd akumulátorech je toxické kadmium). Oproti jiným typům akumulátorů nemají tzv. paměťový efekt, který u nedokonale nabíjených akumulátorů snižuje jejich kapacitu.

Časem byla zmenšena jejich tepelná závislost a snížen jejich vnitřní odpor, takže se mohly používat v zařízeních s vysokým odběrem. Dnes napájejí i velké motorové spotřebiče včetně bouracích kladiv. U bezšňůrových vrtaček Dremel jsou umístěny v rukojeti, aniž tím výrazně stoupla hmotnost zařízení.

Více informaci získáte na www.dremel.cz.

Publikováno: 2. 7. 2009, Autor: Karel Štech a Dremel (text), Dremel (foto), Profil autora: Redakce