reklama

Jednoduché triky, kterými uspoříte energii

Šetřit, šetřit, šetřit… úspora energií je jedním z často skloňovaných sousloví, protože ceny za jejich využívání stále rostou. Ušetřit se dá na spotřebě vody, elektřiny i plynu. Jak na to?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché triky, kterými uspoříte energii (Zdroj: Depositphotos)

Úspora elektrické energie

Při počtu elektrických spotřebičů v domácnosti se není čemu divit, že náklady na elektrickou energii jsou poměrně vysoké a hledáme způsoby, jak alespoň trochu v tomto směru uspořit. Navíc tuto energii vyrábí zdroje, které nejsou právě šetrné k životnímu prostředí, a jejich účinnost při výrobě je poměrně nízká, a to mezi 30 a 40 %. Proto jde snaha o ušetření financí ruku v ruce s šetřením přírody.

  • Pořiďte si LED žárovky – ty mají zhruba 7 krát nižší spotřebu energie a jejich cena je ve výsledku také nižší. Zároveň mají i mnohem delší životnost. Zásadou je také svítit pouze tehdy, když světlo opravdu potřebujete a v místnosti se nacházíte.
  • Spotřebiče vypínejte úplně – ačkoli i v tomto směru jsou výrobci vpřed a spotřeba přístrojů v pohotovostním - stand-by - režimu se snižuje, i tak zde dochází k velkému úniku energie. Takových přístrojů je celá řada a za rok se jejich spotřeba, i když jsou v podstatě vypnuté, může pěkně nasčítat.
  • Sledujte energetické štítky – mnoho domácích spotřebičů musí výrobce povinně označovat štítky, které udávají jejich spotřebu elektřiny za rok i jiné údaje (například spotřebu vody u myček a praček). Energetická úspornost spotřebičů je označována písmeny A+++ až G, kdy A+++ označuje nejúspornější spotřebič, G ten nejméně úsporný. Mnoho spotřebičů se smí uvádět na trh už jen v určitých kategoriích (myčky A či lepší, pračky A+ nebo vyšší, chladničky třídy minimálně A++). I když se zdá, že stará lednička slouží dobře, její odběr může být velmi překvapivý a investice do nového spotřebiče se vám v nákladech na energii brzy vrátí.
Energetické štítky
i (Zdroj: Depositphotos)
Energetické štítky na spotřebičích vám ukáží úsporu elektřiny i vody

Šetřete při praní – stejně jako při vaření můžete i při praní uspořit značnou část energie, pokud dodržíte několik pravidel.

  • Volte na praní nižší teplotu.
  • Zvolte kratší program, který uspoří.
  • Naplňte pračku do její plné kapacity.
Praní
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem úspory energie při praní je volba správného programu

Voda

Úspora energie v domácnosti také souvisí s úsporou vody. I zde se hledí na její spotřebu a je mnoho drobných opatření, která nám s tím pomůžou. Stejně jako při výrobě elektřiny i snahou o úsporu spotřeby vody pomůžeme přírodě.

  • Sledujte energetické štítky – u spotřebičů, které využívají vodu, se na energetickém štítku povinně uvádějí i informace o spotřebě vody.
  • Pořiďte si úsporné pomocníky – sprchové hlavice, sprchové šetřiče, perlátory, zařízení do nádržek WC vám ušetří při každém jejich použití.
  • Chovejte se úsporně v kuchyni – myčku zapínejte jen plnou, případně používejte šetrné a zkrácené programy, při ručním mytí si vodu nepouštějte naplno a průběžně ji zastavujte, pokud vám není blízké mytí ve dřezu naplněném vodou.
  • Ušetřete při vaření – pokud to potraviny umožní, připravte je v páře, v konvici ohřejte jen tolik vody, kterou právě využijete, pro vaření využívejte jen opravdu potřebné množství vody.
  • Šetřete při hygieně – stejně jako u mytí nádobí si při hygieně v koupelně pouštějte slabý proud vody a během mytí vodu vypínejte.
  • Šetřete při péči o zahradu – nepostradatelné jsou nádoby na zachytávání dešťové vody, kterou pak můžete použít pro zalévání, zalévat se pak pro úsporu energie vyplatí spíše konvicí než hadicí. Pro zalévání volte chladnější část dne, tedy brzy ráno, či navečer. Doma vám službu udělají samozavlažovací truhlíky.
Perlátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Malí pomocníci, jako je třeba perlátor, vám uspoří mnoho energie v koupelně i kuchyni

Jak ušetřit na plynu?

I u plynu jako jedné z nejvíce využívaných energií se často hovoří o úsporách. Pokud se využívá k vytápění či ohřevu vody, můžete ušetřit takto:

  • Netopte příliš – za prvé to není zdravé, za druhé zbytečně plýtváte – pouhým snížením teploty o jeden stupeň uspoříte asi 5 % energie.
  • Ohřev teplé vody potom nastavte na teplotu kolem 50 °C.
  • Radiátory nechte volné, neumisťujte před ně nábytek, nezakrývejte je závěsy, nesušte na nich prádlo.
  • Investujte do nového kotle – dokáže vám ušetřit nemalé náklady, zvláště pokud je jeho účinnost pod 80 %. Kotel nechte každoročně revidovat a seřídit, aby fungoval, jak má.
Nastavení plynového kotle
i (Zdroj: Depositphotos)
Správné nastavení plynového kotle uspoří nemalé náklady na energii

Šetřete při vaření – Stejně jako při vaření na elektřině, platí i u plynu následující:

  • Vodu vařte v rychlovarné konvici, na plotně je to neefektivní.
  • Plynovou troubu vypněte chvíli před dokončením pečení.
  • Volte adekvátní plotýnku vzhledem k velikosti hrnce a používejte pokličku.

Lednice a mrazákUložte jídlo v lednici při správné teplotě – v chladničce nastavte teplotu v rozmezí 4 až 6 °C, v mrazáku potom – 18 °C. Jsou to optimální teploty jak pro potraviny, tak pro úsporu energie. Každý stupeň dolů zvyšuje její spotřebu. Pokud máte tu možnost, umístěte tyto spotřebiče do nejchladnější části kuchyně či domu. Nevhodné je umístění vedle trouby či v místě, kam se opírá slunce. Pravidelně odstraňujte námrazu v mrazáku.

Publikováno: 15. 2. 2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová