reklama

Zvolte ty správné fasádní hmoždinky

Kotvení do fasády pomocí hmoždinek může být ošemetná záležitost, zvláště pokud je fasáda už zateplená. Jaký druh použít a jak je správně instalovat? A víte, že existují speciální hmoždinky, určené právě ke kotvení do fasád? Pokud ne, přečtěte si článek, který vás s nimi seznámí.

Zvolte ty správné fasádní hmoždinky

Talířové hmoždinky

Talířové kotvicí hmoždinky určené k instalaci do fasády slouží k přídavnému upevňování izolačních desek při zateplování. Můžeme je rozdělit podle několika kritérií:

  • způsob montáže – natloukací a šroubovací;
  • materiál trnu hmoždinky – plast (na polystyren), ocel (na minerální vatu);
  • materiál, do kterého se kotví – třídy A, B, C, D, E.
Hmoždinky do fasády mohou být šroubovací nebo zatloukací
Hmoždinky do fasády mohou být šroubovací nebo zatloukací

Dále se při výběru hmoždinky přihlíží k výšce stavby, jejímu umístění – tedy k povětrnostním podmínkám, hmotnosti tepelné izolace atd. Rovněž počet hmoždinek je závislý na mnoha faktorech.

Jak správně izolaci ukotvit?

  • Použijte hmoždinku o správném průměru talířku – pro polystyrenové desky EPX, XPS nebo Perimetr je vhodný průměr talířku 60 mm, pro minerální vlnu potom 140 mm;
  • hmoždinku instalujte ve správný čas – ten nastává až po tom, co je vytvrzené lepidlo, kterým se fasádní desky připevňovaly, izolace by se totiž mohla hnout a ztratila by svou přídržnost, zároveň může dojít k nerovnostem v ploše fasády;
  • připravte si otvory pro hmoždinky – ty musíte umisťovat do předem vyvrtaných otvorů ve zdivu – trn hmoždinky by do něj měl zasahovat v délce minimálně 5 až 6 cm. Pamatujte také na to, že pokud je pod zateplením dutinové zdivo, nesmíte do něj vrtat s příklepem – došlo by k poškození a hmoždinka by nedržela na místě.
  • Vhodné zapuštění – talířek hmoždinky by měl být zapuštěn maximálně 1 mm do izolantu – po nanesení omítky by se jinak mohly vytvořit kruhové obrysy. Tomuto postupu se říká povrchová montáž.
  • Zápustná montáž – hmoždinky se dají také pomocí speciálního nástroje zapustit celé včetně talířku. Vzniklý otvor se po instalaci hmoždinky uzavře zátkou z minerální vlny – hmoždinky se pak neobjevují na fasádě a méně také vedou teplo.

Počet hmoždinek na metr čtvereční určuje několik faktorů
Počet hmoždinek na metr čtvereční určuje několik faktorů

Použití šroubovacích hmoždinek

Šroubovací hmoždinky do fasády je nutné použít v těchto případech:

  • materiály zdiva kategorie E, například typu autoklávový pórobeton;
  • pohledová vrstva bude tvořena obkladovými pásky.

Použití plastových hmoždinek

Podkladový materiál typu:

  • A (beton),
  • B (plné zdivo),
  • C (děrované zdivo),
  • D (pórovité kamenivo).

Závrtné hmoždinky

Pro hmoždinky určené k použití s izolacemi silnějšími než 14 cm je vhodné použít závrtné hmoždinky, které se do izolace skryjí a netvoří se tak tepelné mosty. Mají ocelový šroub a vytváří s izolantem pevný spoj. Otvor vytvořený při vrtání se vyplní zátkou nebo pěnou vhodnou k tomuto účelu.

Do nové fasády je třeba předměty kotvit s opatrností
Do nové fasády je třeba předměty kotvit s opatrností

Kotvení lehkých předmětů do fasády

V zásadě se lze při kotvení do zateplených fasád odpíchnout od hmotnosti předmětu, který tam chceme upevnit, a podle toho zvolit vhodnou hmoždinku. Pro lehké předměty o hmotnosti do 10 kg (kamery, čidla, osvětlení, různé tabulky využijete do polystyrenu hmoždinky z nylonu, například od společnosti Fischer, které mají vysoký závit a snadno omítkou i polystyrenem projdou. Ačkoli se to nezdá, i v takovém materiálu, jako je polystyren budou tyto hmoždinky schopné lehčí předměty udržet. Navíc hmoždinky FID vyráběné v délce 50 či 90 mm neprojdou skrze tepelnou izolaci a nemůže se tak vytvořit tepelný most, kterým by unikalo teplo. Její instalace je možná i bez předvrtání otvoru, je to vhodné pouze v případě, že omítka je silnější než 5 mm.

Kotvení středně těžkých předmětů

Pro ukotvení předmětů do 20 kilogramů je vhodné použít hmoždinky do fasády, například Fischer Thermax, které zároveň slouží jako konzola. Aby se zamezilo vzniku tepelných mostů, je koncová část – plastový kužel – vyztužená skelnými vlákny.

Kotvení těžkých předmětů

Těžší předměty, které je třeba připevnit k fasádě, jako jsou třeba markýzy či pergoly, klimatizační jednotky, je vhodné kotvit již vysoce únosnými kotvami, které je vhodné použít ve spojení s kotvami chemickými.

Publikováno: 18. 11. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Různé druhy hmoždinek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Taky si pamatujete doby, kdy jsme sádrovali do zdi dřevěné špalíčky, a potom přišla hmoždinka? Byla jednoduchá, ale pro mnoho z nás to byl zázrak.