reklama

Vinotéky Fagor myslí i na labužníky

Už to jednu chvíli vypadalo tak, že kdo pije pivo, je barbar, zatímco jen ve víně je pravda. Naštěstí nás stravovací móda nepovalila, pivo se obecně zlepšilo a i o víně víc víme, lépe ho umíme vybírat a samozřejmě vychutnávat. Konzumentům „krabičáku“ na lavičce může být lhostejná teplota a způsob uchování jejich nápoje, ale pivař ví své o sedmém schodu a ani ten, kdo má rád víno, nepochybuje, že prostředí, v němž víno skladuje, je na výsost důležité.

Vinotéky Fagor myslí i na labužníky

Víno zraje v sudech i stočené do lahví ve sklepech, z nichž některé mají letitou tradici. Filmoví režiséři rádi ukazují romantické záběry na staré lahve s vybledlými etiketami omotané pavučinami, ale z takových sklepů by hygienik vinaře hnal holí. Špičková vína vyžadují přísný režim.

Domácí vinotéky Fagor myslí i na labužníky
Domácí vinotéky Fagor myslí i na labužníky
Domácí vinotéky Fagor myslí i na labužníky
Domácí vinotéky Fagor myslí i na labužníky

Víno jako investice

To se týká především těch milovníků vína, kteří k pití vína přistupují tak trochu jako k náboženství i těch, kdo v současné hodnotově rozkývané době sbírání kvalitních značek a ročníků vín považují za zajímavou investici, protože dobré umění i dobré víno se po letech zhodnotí: prakticky se v těchto případech nedá prodělat, chce to jen čas a pevnou vůli, abychom investici sami nevypili.

Víno jako investice
Víno jako investice
Víno jako investice
Víno jako investice

Chce to domácí vinotéku

Velcí sběratelé mají zpravidla vlastní sklepy anebo svá pečlivě vybraná vína svěřují vinným bankám, ale vždycky je dobré mít pár lahví po ruce, s nimiž se můžeme vytahovat před návštěvami anebo je vyprázdnit při mimořádné příležitosti. Pro zachování kvality je pak v našich zpravidla dobře zateplených domech a bytech zajistit pro víno ideální podmínky těžké. Takové požadavky nejlépe splní domácí vinotéka, která má dvojí úkol: ledničky i zajímavého kusu nábytku.

Obr a lilipután

Moderní vinotéka se už o teplotu správnou a hlavně bez výkyvů postará. Fagor této celkem nečekané potřebě vyšel vstříc a nabízí pět typů domácích vinoték. Vybírat můžete velikost, jakou potřebujete, i vzhled, který můžete sladit s interiérem vašeho domova. Ta nejmenší (VT 6), spíš domácí bar, pojme šest lahví, spotřebuje tolik proudu, jako sedmdesátiwattová žárovka a stojí málo přes tři tisíce. A naopak největší (FSV 125) s užitným objemem 220/214 litrů na osmdesát šest „sedmiček“, s vnitřní regulací teploty a třemi teplotními zónami, spotřebuje 1,2 kWh na dvacet čtyři hodiny. Ta už stojí necelých třináct tisíc korun.

Obr a lilipután
Obr a lilipután
Obr a lilipután
Obr a lilipután

Na zdraví!

Pro to, aby fanoušci vín mohli se svým hobby žít tak říkajíc v intimní blízkosti, museli ve Fagoru pro vinotéky vyřešit velmi tichý provoz bez vibrací - což se jim povedlo. Také je vybavili digitálními ukazateli teploty, vysunovacími policemi, kontrolkami a osvětlením interiéru. A záležet si dali i na designu, takže vzhled, jak je patrno z obrázků, lze dobře spojit s chladnou krásou prostor preferujících technická řešení i s klasickým nábytkem vybaveným pokojem.

Více na www.fagor.com.

Publikováno: 24. 11. 2011, Autor: Jiří Jan (text), Fagor (foto), Profil autora: Redakce