reklama

Renovace nátěrů dřeva: Zachovejte krásu

Jako každá povrchová úprava i nátěry dřeva stárnou, protože každá povrchová ochrana má svou životnost. Pokud se nátěry včas neobnoví, dojde k porušení jejich ochranné funkce a dřevo začne šednout a degradovat až dojde k jeho úplnému znehodnocení. Prodloužit ochrannou vrstvu nátěrů můžeme zajistit včasnou opravou novým nátěrem. Pro renovaci nátěrů existují dva základní postupy, lišící se podle typu použitého nátěru.

i (Zdroj: Colorlak, a.s.)
Obnova krycích nátěrů je nutná jednou za čas

Obnova lazurovacích nátěrů

Lazurovací nátěry jsou nátěry, které nezakrývají kresbu dřeva, naopak ji zvýrazní a případně změní zabarvení do zvoleného odstínu. S renovací začneme při první změně vzhledu dřevu (zmatnění, mírné zešednutí). Nejprve odstraníme mechanickým očistěním (smirkový papír, ocelový kartáč) nečistoty a zbytky starého zvětralého nátěru. Pokud je plocha znečištěna mastnotou, tak ji ještě před nátěrem očistíme ředidlem. Opravný nátěr provedeme opět lazurovacím lakem, který nanášíme v 1 – 3 vrstvách (podle typu lazurovacího laku).

Dřevo před nátěrem lazurou
i (Zdroj: Colorlak, a.s.)
Dřevo před nátěrem lazurou

Nejsnadnější opravou nátěrů je použití jednovrstvého lazurovacího laku, který stačí nanést pouze v jedné vrstvě. Rozdíl v použití profi olejové lazury a té klasické je v tom, že s profi lazurou šetříme čas i peníze, protože natíráme dřevo pouze 1×. Není potřeba provádět 2 či dokonce 3 nátěry, jako je tomu u klasických lazur. S profi olejovou lazurou je ochrana dřeva stejná již při jednom natření, a tím se práce stává 3× rychlejší. Navíc vydatnost, tedy plocha, kterou jsme schopni s ní natřít, je o dost vyšší než u klasické lazury.

Vybírejte pouze kvalitní nátěry
i (Zdroj: Colorlak, a.s.)
Vybírejte pouze kvalitní nátěry

Profi olejová lazura dále obsahuje vysoce kvalitní přírodní oleje, které se vsáknou do dřeva a tím vytváří silný ochranný štít. A ještě je potřeba zmínit další ojedinělou vlastnost – díky svému složení je možné ji použít i na čerstvé nesušené dřevo, což je obrovská výhoda oproti klasickým lazurám.

Tip: 

  • PROFI OLEJOVÁ LAZURA je určena k penetračním jednovrstvým lazurovacím nátěrům dřeva, dřevovláknitých desek a podobných porézních materiálů na bázi dřeva, pro exteriérové i interiérové použití.
  • PROFI OLEJOVÁ LAZURA má vlastnosti přírodních olejů (hluboká penetrace do dřeva a tím jeho vysoká ochrana) při zachování přirozené struktury a kresby dřeva (nevytváří žádnou lakovou vrstvu na dřevě).

Obnova krycích nátěrů

Krycí nátěry jsou vytvořeny pigmentovanými barvami, které se používají u dřevěných povrchů, u kterých se předpokládá úplné zakrytí kresby dřeva a které vytváří jednotný barevný vzhled povrchu (např. bílý, modrý nebo jinak barevný).

Nebojte se barev
i (Zdroj: Colorlak, a.s.)
Nebojte se barev

Krycí nátěr dřeva musíme obnovit již při prvním náznaku degradace původního nátěru. To poznáme tak, že původní nátěr je již „zkřídovaný“ (matný) a na některých místech již začínají vznikat mikrotrhlinky. Nátěr v tomto stavu lze ještě spolehlivě opravit přetřením vrchní barvou. Pokud je původní vrstva nátěrů již značně narušena, odlupuje se a na některých místech je vidět dřevěný podklad, musíme takový nátěr obnovit systémem základní nátěr + vrchní nátěr, nebo speciální jednovrstvou barvou, což je mnohem více náročné na čas a peníze.

Do exteriéru použijte nátěr k tomu určený
i (Zdroj: Colorlak, a.s.)
Do exteriéru použijte nátěr k tomu určený

Opravu vrchní univerzální barvou zahájíme tím, že původní nátěr obrousíme smirkovým papírem a dobře odmastíme ředidlem. Následně natřeme 1–2 vrstvy vrchní barvy. Při natírání musíme naředit barvu tak, aby nám dobře zatekla do všech nerovností a mikroprasklin v původním starém nátěru. Protože běžný uživatel – laik nemá takové zkušenosti, aby dokázal vhodně naředit barvu, je výhodné použít barvu, která je již od výrobce připravená k přímému použití bez nutnosti ředění.

Zvláště při renovací dřevěného nábytku, kdy nám nejvíce záleží na vzhledu konečného nátěru, je velmi důležité si barvu dopředu naředit tak, aby se barva nádherně rozlila po povrchu a vytvořila ideálně rovný a hladký nátěr. Na obalu všech seriózních výrobců je uvedená hodnota viskozity, na který je nutné barvu pro natírání naředit. Ovšem v amatérských podmínkách nemáme šanci hodnotu viskozity barvy změřit. Proto vždy doporučujeme používat takové univerzální vrchní barvy, které již výrobce naředil předem, a proto můžeme jen otevřít obal a přímo natírat. A víme, že natřený povrch bude vypadat jako od profesionála.

Zdroj informací: Colorlak, a.s.

Publikováno: 19. 3. 2024, Autor: Colorlak, a.s.(text a foto), Profil autora: Redakce