reklama

Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření

Bez trouby a sporáku si kuchyň nedokážeme představit. A je úplně jedno, jestli se jedná o sklokeramickou desku s troubou, plynový či elektrický sporák. Pokud tento spotřebič pokrývá mastnota, zbytky připáleného jídla, nevzhledné fleky, moc parády ani užitku neudělá. Jak tedy vyčistit kuchyňskou troubu i varnou plochu, aniž by bylo potřeba vykoupit drogerii a propotit při čištění dvě trička? Zkuste na to jít stejně, jako naše babičky, využijte přírodu a prostředky, které máte doma.

Vyčistěte sporák a troubu po náročném vaření
Na mastnotu a připáleniny na hořáku plynového sporáku platí ocet a soda. (Zdroj: Pixabay)
Na mastnotu a připáleniny na hořáku plynového sporáku platí ocet a soda. (Zdroj: Pixabay)

Jak vyčistit zaschlou mastnotu a staré připáleniny na plynovém sporáku?

Jsou situace, kdy musíte vyčistit hodně zaschlou mastnotu a třeba i připálené zbytky jídla. Určitě neberte do ruky nic ostrého, i když to láká. Povrch byste jen poškrábali a důkladné čistoty stejně nedosáhnete. Místo toho zkuste například ocet. Nalijte ho neředěný na zaschlá místa a nechte přes noc působit. Druhý den pak bude možné sporák umýt pouhým opláchnutím vodou se saponátem. Jsou plošky hořáků obzvlášť zanesené? Sejměte je, posypte sodou a poté postříkejte octem. Vytvoří se pěna, která spáleniny uvolní. Nezapomeňte při čištění na samotné trysky. Čas od času je protáhněte tenkou jehlou.

Sklokeramická deska je náchylná k poškrábání. Nikdy nepoužívejte k čištění abrazivní prostředky. (Zdroj: Pixabay)
Sklokeramická deska je náchylná k poškrábání. Nikdy nepoužívejte k čištění abrazivní prostředky. (Zdroj: Pixabay)

Sklokeramickou desku musíte čistit opatrně

Přestože se snažíte udržovat povrch sklokeramické desky čistý, může se stát, že na ní ulpí mastnota, skvrny a nečistoty. Vyvarujte se použít abrazivní prostředky, desku byste poškrábali a poničili. Nečistotám je lepší předcházet, než je později odstraňovat. Pokud plochu potřete slabou vrstvičkou vazelíny a vyleštíte suchou utěrkou, nebude se tolik špinit a půjde navíc lépe mýt. Již vytvořenou mastnotu můžete odstranit citronovou šťávou. Plotnu potřete, nechte chvíli působit a poté omyjte běžným způsobem. Zaschlé skvrny odstraníte, když je potřete rozkrojenou cibulí, necháte přes noc působit a ráno otřete. Je-li připečená skvrna obzvlášť odolná, pomůže sůl. Potřísněné místo pokapejte vodou a zasypte kuchyňskou solí. Skvrna povolí a následně půjde jednoduše setřít. Nakonec omyjte vodou se saponátem.

Plotýnky elektrického sporáku jsou náchylné k reznutí. Po umytí použijte jedlý olej. (Zdroj: Depositphotos)
Plotýnky elektrického sporáku jsou náchylné k reznutí. Po umytí použijte jedlý olej. (Zdroj: Depositphotos)

Plotýnky elektrického sporáku

Elektrický sporák s plotýnkami má výhodu, že nepřijdete při vaření do styku s otevřeným ohněm. Přesto i zde mohou zůstat po vaření zbytky připáleného jídla. Navíc se můžete setkat se rzí, která se na plotýnkách často objevuje. Připáleniny kolem plotýnek odmočíte octem nebo citronovou šťávou. Ocet působí i na samotné plotýnky. Namočte hadřík do octa a rozprostřete ho důkladně po ploše, skvrny se rozpustí. Pro dosažení černé barvy na vybledlých starších plotýnkách si vezměte noviny, zmačkejte a plotýnky vydrhněte. Rez odstraníte jedlým olejem. Nalijte trochu na hadřík a plotýnku otřete. Nechte působit a poté vytřete suchou utěrkou.

Troubu vyčistíte směsí prášku do pečiva, vody a octa. Vzniklá kašička uvolní zaschlou mastnotu. (Zdroj: Depositphotos)
Troubu vyčistíte směsí prášku do pečiva, vody a octa. Vzniklá kašička uvolní zaschlou mastnotu. (Zdroj: Depositphotos)

Pečící trouba potřebuje nejen vyčistit, ale také zbavit nepříjemných zápachů

I při pečení se může stát, že pečený pokrm vzkypí či vyprskne a ulpí na dně a stranách vaší nové kuchyňské trouby, kde se připálí. Takto velké plochy se snáze čistí, pokud do trouby vložíte nádobu s vodou, do které dáte pár koleček citrónu. Pára dokonale troubu odmastí a připálená místa půjdou snadněji umýt. Stane se, že se k čištění dostanete až za delší dobu a mastnota a připáleniny jsou řádně usazené. Připravte si kašičku z prášku do pečiva a vody. Houbičkou ji naneste na stěny i dno trouby a poté postříkejte octem. Vytvoří se pěna, která nečistoty uvolní. Vše pak setřete, omyjte vodou a osušte dosucha. Dno můžete posypat kuchyňskou solí a zahřívat, dokud sůl nezhnědne. Poté nechte troubu vychladnout, sůl setřete a omyjte běžným způsobem. Sůl také absorbuje zápach spáleniny. Sklo na dvířkách trouby vyleštíte vodou, ve které jste vařili brambory.

Při vaření často postříkáte dlaždičky mastnotou. Tu pak odstraníte například louhem. (Zdroj: Pixaby)
Při vaření často postříkáte dlaždičky mastnotou. Tu pak odstraníte například louhem. (Zdroj: Pixaby)

Pár rad na závěr

  • Spotřebiče s chromovaným povrchem mají tu nevýhodu, že je na nich vidět každá kapka vody. Jak tomu zabránit? Po omytí naneste na suchý hadřík jedlý olej, např. olivový a vyleštěte. Podobného výsledku dosáhnete také například použitím technického benzínu, který navíc odmašťuje.
  • Zůstal po vaření v kuchyni nepříjemný zápach, který nejde odstranit ani vyvětráním? Dejte na ještě horkou elektrickou ploténku nebo do trouby pomerančovou kůru. Nejen, že zápach zmizí, ale navíc budete mít krásně provoněný byt. Stejnou službu může udělat i umletá káva.
  • Při smažení či vaření ryby se zápachu zbavíte tak, že vedle postavíte kastrůlek s octem či citrónem.
  • Zamaštěné ovládací knoflíky u sporáku vyčistíte pomocí starého kartáčku na zuby. Dejte si do misky trochu horké vody a saponátu a kartáčkem se dostanete i na velice obtížně přístupná místa.
  • Naprskal vám olej při smažení na nové dlaždičky? Jakmile dovaříte, otřete je roztokem vody a louhu. Je mastnota již zaschlá? Nahřejte ji třeba fénem. Tuk se rozpustí, vy jej pak můžete lehce setřít papírovou utěrkou. Na mastnotu platí také vysokoprocentní alkohol. Nalijte do rozprašovače, naneste na dlaždičky a plochu otřete. Spáry vyčistíte směsí vody a prášku do pečiva. Můžete přidat i pár kapek citronu.
  • Dlaždičky kolem sporáku se budou lesknout, když je vyčistíte zubní pastou. Pomůže i olej, který do dlaždiček vetřete a poté vyleštíte suchou utěrkou.

Publikováno: 6. 1. 2019, Autor: Pavlína Wagnerová (text), Depositphotos a Pixabay (foto), Profil autora: Redakce